Ege Haberleri

  Türkiye’de sansür hep egemen oldu

  İZMİR, (DHA)
  24.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, “24 Temmuz Gazeteciler Günü ve Sansüre Direnişin 104. Yılı” nedeniyle bir açıklama yaptı.

  100’e yakın gazetecinin cezaevinde olduğu, 10 bine yakın soruşturmanın yürütüldüğü, sansür ve otosansürün egemen olduğu bir ortamda basın özgürlüğünden ve bayramdan söz edilemeyeceğini belirten Sertel, “Bu ülkede sansür hiçbir dönem kaldırılmamış her dönem kılık değiştirerek varlığını korumuştur” dedi.
  Sertel, yeni anayasada özgürlükleri genişletme vaadinde bulunan iktidarın, “Basın özgürlüğü sınırlansın” önerisinde bulunduğunu belirterek şu görüşleri savundu:
  Tehlikeli girişim
  “Bu öneri basın özgürlüğüne değil darbe, basın özgürlüğünün tamamen kaldırılmasını getirir. Çünkü hem milli güvenliğin korunması hem de kamu düzeni ve genel ahlakın korunması gibi herkese, her dünya düşüncesine göre değişen bir kavramda sınırlama getirildiği zaman, bu düzenlemeler basın ve ifade özgürlüğü açısından ağır ve onarılamaz sonuçlara yol açacaktır. Gazeteciler olarak basın özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması noktasında verdiğimiz mücadele ve direnişe karşın bütün önerilerimize kulak tıkanıp böylesine bir girişimde bulunulmasını anlamsız ve tehlikeli buluyoruz.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı