Ege Haberleri

  Türk-Yunan işadamları siyasilere örnek olsun

  TuraÇ TOP / GİRİT, (DHA)
  14.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Girit Adası’nda incelemelerde bulunan İzmir Ticaret Odası heyeti, Heraklion kentinin ardından Hanya’ya geçti.

  İşadamları Hanya Ticaret Odası’nda ikili görüşmeler yaptı. Görüşmeler öncesi düzenlenen toplantıda konuşan İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, işadamları olarak yıllardır kalıcı barışı sağlamak için mücadele verdiklerini, iki ülke ilişkilerinin hızla iyileşmesine büyük katkı sağlandığını dile getirdi.

  İzmir Hava Yolları’nın Atina’ya direk uçuş düzenlediğini, Selanik, Girit ve Rodos seferlerinin de planlandığını kaydeden Demirtaş, “O kadar yakınız ki birbirimize sırt dönme hakkımız yok” dedi, şunları söyledi:

  Cesaret bekliyoruz

  “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Atina’yla ilgili sorunların kaldırılmasını istiyor. Geçen hafta bir devlet bakanını Atina’ya gönderdi. Kıbrıs, Ege, azınlıklar ve yasa dışı göç maddelerini içeren bir paket sundu. İki ülke arasında barış ortamının yaratılması için yüksek düzeyli istişare konseyi oluşturulmasını önerdi. İki hükümetten de şunu istiyoruz, bu istişare konseyinde mutlaka oda başkanları da yer almalıdır. O zaman sıfır sorun ve önyargısız bir ortama ulaşabiliriz. Şu anda Venizelos’un memleketindeyiz. Siyasetçilerimizden savaştan 7 yıl sonra buluşan Atatürk ve Venizelos’un gösterdiği cesaret kadar cesaret bekliyoruz.”

  Kadeh kaldırdılar

  Hanya Ticaret Odası Başkanı Evangelos Spanudakis, Girit ve İzmirli işadamlarının önyargılarının olmadığını, samimi dostluğa inandığını belirtti, “Bizler bu işe baş koyduk, büyük cesaretle bunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Sadece üyelerimizi değil halklarımızı da yakınlaştıracak büyük sorumluluklar üsteleneceğiz” dedi.
  Spanudakis, Türkiye’nin AB üyelik perspektifini açık, net ve samimi şekilde desteklediklerini, Kıbrıs’taki iki ülkenin kardeşleri arasındaki duvarın da yıkılmasını arzuladıklarını sözlerine ekledi.

  Tören sonrası Demirtaş, Spanudakis’e halı ve eski Girit fotoğraflarının bulunduğu tablo hediye etti. Spanudakis ise Girit’e özgü bir rakı olan tchripriou hediye etti.


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı