Ege Haberleri

  Turizmde saat 23.59 isyanı

  Ali GÜNDOĞAN-Yaşar ANTER-Latif SANSÜR / MARMARİS-BODRUM-KUŞADASI, (DHA)
  29.06.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun “Eğlence mekanlarındaki müziğin kapatılma saatinin 23.59’a çekileceği” yönünde 81 ilin valiliğine genelge gönderildiğini açıklaması Ege’de yankı buldu, turizmciler ayağa kalktı.

  ÇEVRE ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun “Türkiye genelinde il ayrımı yapılmaksızın eğlence yerlerindeki müzik kapanış saatini 23.59” olarak belirlediklerini açıklaması turizm bölgelerinde şok etkisi yarattı. 81 kentin valiliğine gönderildiği bildirilen genelge, turizmcileri ayağa kaldırdı.
  Güney Ege Turistik Otelciler Birliği (GETOB) Başkanı İlhan Açıkgöz kararın Barlar Sokağı için uygulanacağını düşünmediğini belirterek, “Kararlar uygulanırken bölge ayrımı yapılmak zorundadır” derken, Marmaris Belediye Başkanı CHP’li Ali Acar da bakanlığın yolladığı genelgeyi incelediklerini söyledi.

  Belediye sınırlamıştı

  Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Marmaris Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ “Marmaris’in kültür gibi farklı turizm alanları yok. Turlarımızı eğlence destinasyonuna göre satıyoruz. İlçemiz turizm lokomotifi olduğu yıllardan bugüne eğlenceyle adından söz ettirmiştir. Zaten belediye gürültüyle mücadele amacıyla Barlar Sokağı’nın dışındaki eğlence mekanlarında müzik yayınını saat 23.30’la sınırlandırdı. Şimdi de bakanlığın bu uygulaması eğer hayata geçerse Marmaris’te eğlenceyi bitirir. Uygulamanın hayata geçeceğini sanmıyorum. Geçerse ilçe turizmi için korkunç son olur” diye konuştu.

  Saat 02.00 ideal

  TÜRSAB Kuşadası Bölge Yürütme Kurulu Başkanı Bülent İlkbahar da “Başta İngiliz ve İrlandalılar olmak üzere birçok turist müzik eşliğinde eğlenmeye geliyor. Müzik dinlemeyi seviyor. Turistler saat 24.00’e kadar otellerinde yemek yiyerek, animasyonları izleyerek vakit geçiriyor. Bu saatten sonra otelden çıkıp eğlenmeye gidiyor, döviz bırakıyor. Bu nedenle müzik sesinin kısılma saatinin 02.00 olması ideal” görüşünü dile getirdi.

  En sert tepki Bodrum’dan

  Bakan Eroğlu’nun açıklamasına en sert tepki, 2 bine yakın bar, disko ve müzikholün bulunduğu Bodrum’dan geldi. Bodrum Otelciler ve Turistik İşletmeler Derneği (BODER) Başkanı Halil Özyurt, “Bodrum mavi koyları kadar dünyaca ünlü eğlence mekanı Halikarnas Disko başta olmak üzere birçok ünlü sanatçının sahne aldığı müzikhollerle dolu. Acil bir master plan yapılarak eğlence sektörü bir bölgede toplanabilir. Ancak bunları yapmadan Bodrum’da eğlenceyi saat 23.59 ile sınırlamak mümkün değil. Ses izalasyonu yapıldığı ve dinlenmeye gelen turist rahatsız olmadığı sürece Bodrum’da eğlenceye sınır getirilemez. Aksine eğlence 24 saat sürmeli. Turizm sektöründeki sorunlar yasaklamalarla değil, sıkı ve ciddi denetimlerle çözülür” dedi.

  Geri dön denmez

  Bodrum Belediye Başkanı DP’li Mehmet Kocadon ise geçen yıl belediye bünyesinde ‘Çevre ve Gürültü ile Mücadele Birimi’ kurulduğunu belirterek, “Sayın bakanımız aşırı rahatsızlıklar nedeniyle bir takım kararları gündeme getirilebilir ancak Bodrum sadece Türkiye’de değil, dünya turizminde çok farklı bir yere sahip. Saat 22.00’de yemeğini yiyip, 23.00 sıralarında kentin eğlence mekanlarına çıkan turiste geri dönün deyip, saat 23.59’da yat borusunu çaldıramayız. Bu kararın Bodrum gibi eğlencede dünyada marka haline gelmiş, hemen her akşam bir konserin, festivalin olduğu, aynı anda 50’ye yakın sanatçının sahne aldığı bir yerde uygulanması mümkün değil” diye konuştu.

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı