Ege Haberleri

  Turizmde Ramazan indirimleri

  Hürriyet Haber
  16.08.2009 - 21:35 | Son Güncelleme:

  Bodrum, Marmaris, Kuşadası, Didim ve Ayvalık’taki turizmciler, tatilci sayısında yaşanacak düşüşe karşı bir dizi önlemler aldı.

  BU yıl 21 Ağustos’ta başlayacak Ramazan ayının sezona denk gelmesi turizmciyi kaygılandırdı. Bodrum, Marmaris, Kuşadası, Didim ve Ayvalık’taki turizmciler, tatilci sayısında yaşanacak düşüşe karşı hazırlıklarını yaptı. Kampanyalı tatil paketleri hazırlanırken, özel indirimler gündeme geldi.Yüzde 40 ucuza tatil imkanıRamazanda iç turizmi hareketlendirmek amacıyla yüzde 20 ile 40 oranında indirime gidileceğini açıklayan Bodrum Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (BODER) Başkanı Halil Özyurt, “Bodrum Ticaret Odası, Bodrum Yarımadası Tanıtma Vakfı ve Bodrum Belediyesi ile birlikte, tanıtım ve indirim kampanyalarını seri şekilde duyurup, Ramazan ayında tatili cazip hale getirecek bir hafta on günlük paketler hazırlayacağız. Pansiyon ve 4- 5 yıldızlı otellerde yüzde 20- 40 oranında indirimler olacak” dedi.

  İç piyasa için önemli

  Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Bodrum Yürütme Kurulu Başkanı Sevinç Gökbel da Ramazan ayında turist sayısında ciddi bir düşüş yaşanacağını tahmin ettiklerini, bunu en az zararla atlatmanın yollarını aradıklarını vurgularken, “Bodrum iç piyasa için çok önemli bir merkez.  Ama bu düşüşü başka kanallarla dengelemeye çalışacağız. Bu fiyatlar anlamında olabilir. Başka pazarlara daha çok yoğunluk vererek olabilir. Turizmde çeşitlilikten bahsediyoruz. Yeni ürünleri ortaya koymaktan bahsediyoruz. Neden Ramazan ayını turizm sezonunda cazip hale getirmeyelim. Önümüzdeki yıllarda yine Ramazan ayı turizm sezonunu ortasına gelecek bu nedenle Ramazanı bahane etmek değil bu aya özel paketler, tatil olanakları sunmamız gerekiyor” diye konuştu.

  Yüzde 60 doluluk

  Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Kuşadası Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Bülent İlbahar ise “Ramazan ayı için tüm otellerimizde ve acentelerde çalışmalar var. Yerli turiste yönelik çok büyük promosyonlar var. Eylül’de yüzde 60 arasında doluluk olur” dedi.

  Marmaris umutlu

  Güney Ege Turistik Otelciler Birliği (GETOB) Başkanı İlhan Açıkgöz, Marmaris’te de Ramazan ayı hazırlıklarının tamamlandığını söyledi, “Bütün otellerimiz Ramazan için hazırlığını yaptı. Her bütçeye uygun otelimiz mevcut. Ramazan ayında 5 bin Türk müşteri bekliyoruz” dedi.

  BAYRAM SONRASI AÇIK KAPATILIR

  Ayvalık Otelciler ve Pansiyoncular Derneği (AYOP) Başkanı Seval Özdemir, “Ayvalık iç piyasa için önemli bir merkez. Geçen yıllardaki deneyimlerimizden de biliyoruz ki, Ramazan ayındaki konaklama oranı yüzde 90’lardan yüzde 60’lara düşecektir. Önlemler alacağız” dedi. Seval Özdemir, bayramdan sonra açığı kapatmayı beklediklerini belirtti.

  DÜŞÜŞ SADECE İLK HAFTA OLUR

  Kuşadası Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Celal Coşkun da Ramazan ayı ile ilgili özel çalışmalar yapıldığını duyurdu, “Normal fiyatların ötesinde indirimler söz konusu. Bizlerde ilk hafta için düşüş bekliyoruz, sonraki günlerde doluluklar normal seyrine girer. Otellerde genellikle oruçlu misafirler için iki alternatif sunuluyor. Tercih şansı var” görüşünü dile getirdi.

  TURİST SAYISINDA ÇOK DÜŞÜŞ OLMAZ

  Didim Turizm Derneği Başkanı Deniz Atabay ise turist sayısında dramatik bir düşüşü beklemediklerini belirtirken, “Ramazan’ın Ağustos ayına gelmiş olması elbette esnafın işlerinin düşmesine neden olacak. Ancak, okulların Ra-mazan’dan sonra açılacak olması sebebiyle yazlıkçıların memleketlerine dönmeyeceğini düşünüyorum.Turist sayısı düşmez” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı