Ege Haberleri

  Turizmde kalite yılı

  Hürriyet Haber
  23.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  MUĞLA'da 2001, ‘‘Turizmde Kalite Yılı’’ ilan edildi. ‘‘Daha iyi bir Muğla, daha iyi yaşam’’ sloganıyla, seferberlik başlatıldı. Vali Lütfi Yiğenoğlu başkanlığında İl Turizm Komisyonu kuruldu, 10 karar alındı.

  TURİSTİK yörelerde işyeri sayısının dondurulması, kaliteli hizmet sunanlara, temiz plaj ve marinalara verilen ‘‘mavi bayrak’’ gibi ‘‘tavsiye edilir’’ yazısı asılması, hanutçuluğun önlenmesi kararlaştırıldı.

  EĞİTİMLİ personel, etkin tanıtım için fon oluşturulması ve sektörden para kazanan her kesimin, yılda belirli aidat ödeyerek katkıda bulunması da istendi. Uygulamada kaymakamlara büyük sorumluluklar verileceği açıklandı.

  Ya kalite ya çöküntü

  VALİ Yiğenoğlu, fonun çok önemli olduğunu savunarak şunları söyledi:

  ‘‘Yatak başına yıllık 5 yıldızlı tesiste 5 mark, 4 yıldızlılarda 4 mark, 3 yıldızlılarda 3 mark alınacak. Restoranlardan sandalye başına 1 mark, içkili restoranlardan 2 mark, diskolardan kişi başına 1 mark, taksicilerden 100 mark, apart ve pansiyonlardan yatak başına 1 mark, tur teknelerinden 250 mark, bankalardan ve seyahat acentelerinden bin mark, döviz bürolarıyla kuyumcu ve halıcılardan 250 mark katkı alınacak. Tanıtım harcamaları bu fondan yapılacak. Biz tanıtımı yerinde yapacağız. Kaliteyi öne çıkaracağız. Ağırlanan turist, memleketinde Türkiye'nin tanıtımını benden iyi yapacaktır. Tabii gittiği restoranda fiyat listesi olursa, her yerde tuvalet, lavabo bulabilirse, hanutçular kolundan çekiştirmezse kaliteden etkilenir. Hedefimiz 2001'de kaliteyi topyekün yakalamak. Yapamazsak, hep çöküntünün altında kalırız.’’

  Radikal kararlar

  VALİ Lütfi Yiğenoğlu, yardımcıları, Emniyet Müdürü Muhittin Yegül, İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Recep Onur, kaymakamlar ve turizm müdürleriyle yapılan toplantıda alınan kararlar şöyle:

  Marmaris, Bodrum ve Fethiye'de yeni işyeri açılamayacak.

  Denetimlerde uygun bulunan işyerlerinin kapılarına ‘‘Tavsiye edilir’’ belgesi verilecek. Olumsuzluk halinde belge geri alınacak.

  Tuvaleti, lavabosu olmayan işyerleri hemen kapatılacak.

  Eğitimsiz personel çalıştırılmayacak. Personel ya Bodrum Turizm Eğitim Merkezi ve Marmaris Mesleki Eğitim Kazandırma Vakfı kurslarına gönderilecek, ya da buralarda eğitilmiş kişiler alınacak.

  Alo Turizm hattı devreye girecek.

  Her işyerinin girişinde fiyat listesi asılacak

  Listenin altında şikayetler için Alo Turizm numarası yeralacak.

  İşyerlerinde tek tip kıyafet giyilecek.

  Hanutçuluk bitirilecek

  Ortak fon kurulacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı