Ege Haberleri

  Turizmciye fırça

  Hürriyet Haber
  09.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sıkıntılarla boğuşan Egeli turizmciler umutlarını Bakan Erkan Mumcu’ya bağladı. Ancak Mumcu, sektör temsilcilerini azarladı.

  Bakan sert çıktı

  EGELİ turizmcilerin, ‘‘Antalya'nın Turizm Bakanı’’ olmakla suçladığı Turizm Bakanı Erkan Mumcu, sektör temsilcileriyle buluştuğu Büyük Efes Oteli'nde destek görmemekten yakınan İzmirliler'e sert çıktı.

  Tek proje gelmedi

  ‘‘KİMSENİN nabzına göre şerbet veremem. Önce eksiklerinizi tamamlayın, sonra destek isteyin’’ diye çıkışan Mumcu, sezon öncesi tanıtım kampanyaları için Egeli turizmcilerden tek proje dahi gelmediğini söyledi.

  Tesisler yetersiz

  EGE'deki tesislerin de yeterli olmadığını kaydeden Mumcu, ‘‘Tesislerin dolmadığından şikayet ediliyor. Dolmuyor, çünkü yoğun talebi karşılayacak düzeyde değil. Kapasite ve niteliği artırın, nasıl dolduğunu görün’’ dedi.

  Ege'ye yoğun bakım

  EFES'le övünmeye gerek olmadığını belirterek, ‘‘Tarihin müşterisinin az olduğu gerçeğini aklınızdan çıkarmayın’’ diyen Mumcu, yine de Ege turizmini yoğun bakıma alıp yeniden planlayacaklarını söyledi.

  Ne kadar ekmek o kadar köfte

  İZMİR'de kongre turizmi ve fuarcılığın mutlaka geliştirilmesi gerektiğine dikkat çeken Mumcu, Egeliler'den proje beklediğini ve yarısını subvanse etmeye hazır olduklarını söyledi. ‘‘Ne kadar ekmek o kadar köfte’’ diyen Mumcu, başta İzmir Ticaret Odası ve EBSO olmak üzere tüm kurum ve kuruluşların, özel sektörün proje üreterek, bölge turizminin kalkınması için çalışmasını istedi. Mumcu, Ege'nin en büyük eksikliğinin ise ürün çeşitlemesindeki sıkıntı olduğunu ifade etti.

  EXPO tartışması

  BÜYÜK Efes Oteli'ndeki toplantıda söz alan İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş ile Turizm Bakanı Mumcu arasında EXPO tartışması yaşandı. Demirtaş, ‘‘EXPO 2007'yi İstanbul'a yapma önerinizi doğru bulmadık. 2008 Olimpiyat Oyunları'nı da İstanbul'da yapmak istiyorsunuz. İki dev organizasyon arka arkaya aynı kentte olur mu? EXPO'ların önemini kavrayan bir bakan olarak, İzmir'i önermenizi ve destek bekliyoruz. Türkiye'yi sadece İstanbul ve Ankara kurtaramaz’’ dedi. Demirtaş'ın sözlerine tepki gösteren Mumcu ise EXPO için en uygun kentin İstanbul olduğunu iddiasını sürdürdü. EXPO'ya katılanların milyonlarca dolarlık yatırım yapacağına dikkati çeken Mumcu, ‘‘İzmir'in bu konuda ciddi eksikleri var. İstanbul, EXPO için uygun. 2003 EXPO boş. İTO öncülüğünde talip olun, ben de destekleyeyim. Benin İzmir doğumlu olduğumu kimse bilmez. İstanbul, Antalya ayrımcılığı yapmıyorum. Gerçekleri söylüyorum. Duygusal davransam, İzmir'de yapılmasını isterim. Ama gerçekleri kabul etmek gerek. Burada gerçekleri konuşuyoruz’’ diye konuştu.

  2002, 2003 ve 2005'in dolu olduğunu açıklayan Demirtaş ise İzmir'in ilklerin kenti olduğunu vurguladı. EXPO 2010'a talip olduklarını ve destek beklediklerini belirten Demirtaş, ‘‘Bunu başaracağız ve desteğinizi bekliyoruz. Diğer projelerimiz için de desteğini bekliyoruz’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı