Ege Haberleri

  Turizmci şimdiden zararda

  Mustafa SARIİPEK/MARMARİS (MUĞLA), (DHA)
  28.09.2012 - 15:31 | Son Güncelleme:

  Ak Parti Hükümeti'nin alkollü, kolalı içkilerle akaryakıt fiyatlarına yaptığı zammın, özellikle ‘Her şey dahil’ sistemiyle çalışan turizmcileri önemli ölçüde zarara uğratacağı öne sürüldü.

  Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde, yalnızca alkollü ve kolalı içkilere yapılan zammın, günde kişi başı 1.75 euro zarara yol açacağı, bu rakamın 30 bin yatak olduğu düşünüldüğünde, 52 bin 500 euroya yükseleceği vurgulandı.
  Özellikle alkollü ve kolalı içeceklere yapılan zam, 2013 yılının kontratlarının çoktan yapıldığı ve 60 bin yataktan 30 bininin ‘Her şey dahil’ sistemiyle gelen turiste tahsis edildiği Muğla'nın Marmaris İlçesi'ndeki turizmcileri kara kara düşündürmeye başladı. Güney Ege Yiyecek İçecek Müdürleri Derneği Başkanı Ümit Kızıl “Alkollü ve kolalı içkilere yapılan zamlar, turist başına şu an için günde 1.75 euro ek harcama demek. Marmaris'teki 60 bin yataktan 30 bininin ‘Her şey dahil’ sistemiyle gelen turiste tahsis edildiği için, yalnızca içki ve kola zammıyla günlük zarar 52 bin 500 euroya yükselecek. Aylık zararı düşünmek bile istemiyorum” dedi.
  Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkan Yardımcısı ve otel sahibi Ertan Yaylalı da “Tüm tur acenteleri 2013 yılının kontratlarını çoktan yaptı. Geri dönüş mümkün değil. Zammı müşteriye yansıtma şansımız da yok. Bu durumda öbür kalemlerden, yani gıda, enerji ve personel giderlerini indirmek gerekir. Bu kez de hizmet kalitesi düşer. Durum hiç iç açıcı değil. Bir başka korkumuz da alkollü içkiye yapılan zammın kaçakçılığı hortlatması” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı