Ege Haberleri

  Turizmci isyanda

  HÜRRİYET / İZMİR
  10.08.2015 - 01:18 | Son Güncelleme:

  EGE Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) 19’uncu Olağan Genel Kurulu İzmir Hilton Oteli’nde gerçekleştirildi. Toplantının ana gündem maddelerini turizm sektörünün sorunları ve yapılması gerekenler oluşturdu. Daha önce birçok platformda sektörün sorunlarını dile getiren Başkan Mehmet İşler, çarpıcı konuştu, özetle şunları söyledi:


  Fedakarlığı sadece turizmci yapmasın
  “Sektörün durumu iyi değil. 2015 itibariyle biz, İzmir olarak turist sayısında eksi değerdeyiz. İzmir geçen ilk 6 ay itibariyle eksi 12 civarındaydı. Temmuzu da eksi 4’le kapattık. Toplamda ise eksi 9.94 değerindeyiz. Böylece İzmir turizm sezonunda çift haneli eksi değere merdiven dayamıştır. Turist sayısında yaşanan bu kötü sonuç turizm gelirlerine yansımaktadır. Turizm geliri aslında daha da fazla düşecekti ancak bizler tur operatörlerine bu yıl için iskontolu fiyatlar vermek zorunda kaldık. Dolayısıyla bu hamleyle gelirde daha fazla düşüş olmasına karşın, turist sayısındaki düşüşün daha çok olması engellenmiştir. Bu bir fedakarlıktır. Turizmcinin tek başına yaptığı bu fedakarlık nereye kadar olacaktır? Turizm sektörü bir jeneratör gibi 54 yan sektörü besliyor. Otelimize gelen turistler sadece odaların bedelini ödemiyor, o şehre, halka ve esnafa da gelir bırakıyor. Dolayısıyla bu sektör şu anda stop ettiği zaman sadece İzmir için değil, tüm Türkiye için büyük sorun olacaktır. Ülkemizin bundan sonraki dönemlerde ekonomik, finans, istihdam, döviz, ihracat, cari açık gibi alanlarda güçlü ve dirençli olması için bize şimdi can suyu verilmelidir.


  Sektöre şu an dolu ve yağmur yağıyor
  Hemen acil eylem planı yapılmalı. Sektörü destekleyici katma değer yaratacak oluşumları görmek istiyoruz. Şikayet etmiyoruz, acitasyon da yapmıyoruz, sadece durumun resmini çekip önünüze koyuyoruz. Çok değerli çiftçi kardeşlerimizin ürünlerine sel ve dolu yağdığı zaman hemen arkasından süspansiyon ve teşvik açıklamaları gelir. Kredi ödemeleri geciktirilir, durdurulur veya ertelenir, tekrar ayakta kalabilmeleri için kendilerine destek olunur. Aynı şey şu anda bizim sektörümüz için de geçerli olmalıdır. Sektörümüze şu an dolu ve yağmur yağmaktadır. Eğer bugün destek verilmezse, sahip çıkılmazsa, bize ne zaman sahip çıkılacaktır? Son 10 yılda kendini 3’e katlayan tek sektör turizmdir. Bu destek bugün verilmezse 2016’nın da kayıp yılı olarak bize geri dönüşü olması muhtemeldir. Testi kırıldıktan sonra da yol gösteren çok olur. Önemli olan kırılmadan önlemlerin alınmasıdır. Eğer düşersek tekrar eski halimize gelmemiz en erken 3-5 yıl arasında olur.


  Bu gidişle tesisler yabancılara geçecek
  İzmir’in 2016’da turizmden zarar görmemesi için tanıtım atağına kalkalım diyoruz. Bunun için 2 önemli ürünümüz var. UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren Bergama ve Efes. Her ikisi için de iyi bir tanıtım gerçekleştirdiğimiz takdirde gelecek seneki öngördüğümüz turist sayısındaki düşüşün bir nebze önüne geçebileceğimize inanıyoruz. Bu gidişle maalesef ülke ekonomisinin can damarı olan turizm sektöründe yer alan tesislerin yabancılara devri riski önümüze gelecektir. Turizmi bir sera olarak düşünürsek, bu şekilde yol aldığımız sürece bu sera solacak ve bir daha canlanmayacaktır. Sesimizi duyurmaya devam edeceğiz.

  NE Mİ İSTİYORUZ?

  Hibe istemiyoruz. SGK, kurumlar vergisi, KDV, stopaj vb vergilerini ödeyenlere bir takım muafiyetler ve ödül niteliğinde indirimler istiyoruz. · Tahsisli otellerimizin kira bedellerinin isteğe bağlı olarak ötelenmesini, yatırım amaçlı tahsisli alanların sürelerinin uzatılmasını istiyoruz. · Tur operatörlerine karşı fiyat kırmamak ve dirençli kalmak için borç niteliğinde teşvikler ve düşük faizli uzun vadeli krediler istiyoruz. · Bakanlığın tanıtım bütçesinin bir an önce eski halinden daha da yukarılara çıkarılmasını istiyoruz. · Acil eylem planı ile sektöre can suyu istiyoruz. · ÖTV’nin bakanlık belgeli tesislerde rakiplerimizle aynı orana çekilmesini istiyoruz. · 2634 sayılı yasanın tekrar ele alınarak 21. Yüzyıl’ın dokusuna uygun hale getirilmesini istiyoruz. · Müzik telif hakları, ecrimisil, alt taşeron, iş ve işçi sağlığı, eğlence vergisi, termal kaynaklar ve SPA mevzuatı, havuz operatörlüğü gibi sorunların çözülmesini istiyoruz. · Kullanmadığımız elektriğin yüzde 21.5’unu kayıp kaçak bedeli olarak ödemek istemiyoruz. · 1 ton suya yaklaşık 10 TL ödediğimiz yetmezmiş gibi arıtma tesislerimizde arındırdığımız su için ek atık bedeli ödemek de istemiyoruz.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı