Ege Haberleri

  Turizmci 1998’i özlüyor

  Hürriyet Haber
  29.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  GEÇEN yıl çok kan kaybeden turizm, bu sezon 1998'de gelen 9.5 milyon turist ve 7 milyar dolar döviz girdisine ulaşmayı hedefliyor. Yılın ilk dört ayında doluluk oranının geçtiğimiz yıla oranla yüzde 17 arttığı belirtildi.

  ANTALYA, Bodrum, Marmaris'in hareketlendiğini belirten Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği İzmir Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Mert Dikmen, bu yıl ağırlıklı olarak Almanya, İngiltere ve Rusya'dan turist beklendiğini söyledi.

  YÜZDE 60 doluluk oranının garantilendiğini anlatan Dikmen, ‘‘Ancak Avrupa'dan İzmir ve Ege'ye direkt uçak sefeleri ve charter uçakların çok az olması sıkıntı yaratıyor’’ dedi.

  ÖZELLİKLE charter seferleri artırılırsa 1998 rakamlarının yakalanabileceğini belirten Dikmen, ‘‘Bu sezon turizmimizin toparlanma yılı olacak’’ diye konuştu. Bu yıl tanıtıma 40 milyon dolar ayrıldığını da belirten Dikmen, ‘‘AGİT zirvesi ve ABD Başkanı Bill Clinton'ın Türkiye'ye gelmesi de tanıtımda etkili oldu. Tanıtım çalışmalarını önümüzdeki yıl da sürdürerek, turizmi 12 aya yayıp, atılım yapmalıyız’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı