Ege Haberleri

  Turistlere mobil İzmir rehberi

  Hürriyet Haber
  25.09.2012 - 11:47 | Son Güncelleme:

  Turistlerin cep telefonları ve tablet bilgisayarlarını kullanarak kaybolmadan kenti dolaşıp, tarihi yerlerle ilgili bilgilere anında ulaşacakları sistem devreye alınıyor.


  BÜYAKŞEHİR Belediyesi, İzmir’i ziyaret eden yerli ve yabancı turistlere yönelik yeni bir mobil uygulama başlatıyor. Uygulama sayesinde cep telefonundan adım adım “kaybolmadan” gezilebilecek. Belirlenen güzergahı kullananlar, tek tuşla hem yönlerini bulabilecek, hem de bulunduğu yerdeki önemli yapılar ve binalar hakkında bilgiye erişebilecek.
  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin son aşamaya getirdiği sistem sayesinde, Alsancak Limanı’ndan başlayarak Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Talatpaşa Bulvarı, Şehit Nevres Bulvarı üzerinden Sevgi Yolu, ardından Mimar Kemalettin Caddesi’nden Konak Meydanı ve Kemeraltı’nın yer aldığı bir güzergah oluşturacak. Cep telefonları ve tablet bilgisayarlara yüklenen mobil uygulama ile güzergah üzerinde keşfedilmesi gereken cami, kervansaray gibi tarihi değerler ile turizmin can damarı alışveriş merkezleri tek bir “tık”ile kullanıcılara ulaştırılacak. Kemeraltı ziyaretlerini tamamlayanlar, aynı güzergahtan veya Kordon’dan Alsancak Limanı’na geri dönebilecek.
  Başlangıç olarak android işletim sistemine sahip telefonlarda kullanıma sunulacak uygulama, ilerleyen zamanda iPhone telefonlarda da kullanılabilecek. Uygulamada Alsancak Limanı’ndan Konak Meydanı’na geliş yönü mavi, dönüş ise kırmızı hat olarak tanımlanacak. Mavi nokta kullanıcının konumunu gösterirken, güzergah üzerinde yayaya öneri olarak sunulan önemli yerler resimli yer imleri ile gösterilecek. Bu yer imlerine tıklandığında, hem tarihi hem de genel bilgiye ulaşılabilecek.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı