Ege Haberleri

  Türeli, "İzmir kaçakçılığın merkezi oldu"

  Hürriyet Haber
  18.09.2014 - 01:27 | Son Güncelleme:

  CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, İzmir'in göçmen kaçaklığında merkez konumuna dönüştüğü iddiasını TBMM gündemine taşıdı.

  Türeli, konuya ilişkin TBMM Başkanlığı'na, İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın yanıtlaması istemiyle sunduğu soru önergesinde Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti Büro Amirliği verilerine göre, 2014 yılında göçmen kaçakçılığı olaylarında büyük bir artış yaşandığının görüldüğünü ifade etti. Aynı verilere göre, İzmir'in göçmen kaçakçılığının en yaygın yaşandığı il olarak kayıtlara geçtiğine dikkati çeken Türeli, "Verilere göre, İzmir'de bu yılın ilk 6 ayında 19 göçmen kaçakçılığına müdahale edilmiş, 237 yabancı uyruklu, 79 şüpheli yakalanmış, 24'ü tutuklanmıştır. Göçmen kaçakçılığı olaylarına müdahale sırasında, 15 araç yakalanarak yasal işlem yapılmış, 272 can yeleği, 18 deniz motoru ve 2 bot ele geçirilmiştir" dedi.
  Göçmen kaçakçılığı olaylarında 2014 yılında patlama yaşandığını ifade eden Türeli, "(Yolcu) olarak tabir edilen yasa dışı göçmenlerle iletişim kurulması ve kaçış öncesinde barındırılması işlerini yapan ve 'yolcu başı' olarak tabir edilen kişilerin ise İzmir Basmane'de bulunan oteller bölgesini üs olarak kullandıkları belirtilmektedir" dedi.
  Türeli, ülkenin vitrin kentlerinden ve en önemli turizm merkezlerinden olan İzmir'de göçmen kaçakçılığı sorununun bir an önce bitirilmesi gerektiğini belirtti.
  Türeli'nin önergesinde şu sorular yer aldı:
  "-Göçmen kaçakçılığı olaylarında İzmir'in üs olarak seçilmesinin sebepleri nelerdir? İzmir'in göçmen kaçakçılığında merkez olma özelliğinin sona erdirilmesi için bir çalışma yapılmakta mıdır? Ülkemizde, 2003-2014 döneminde yıllar itibarıyla yakalanan kaçak göçmen sayısı nedir? Ülkemiz karasularından dış ülkelere kaçmak isterken kaç göçmen yaşamını yitirmiştir? Ülke genelinde devam eden kaçak göçmen sorununun sona erdirilmesi adına kapsamlı bir çalışma yapılması planlanmakta mıdır?"

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı