Ege Haberleri

  Tukaş zincirlerde markalaşıyor

  Burcu TANER KARATAY/HÜRRİYET
  28.02.2016 - 16:20 | Son Güncelleme:

  Gıda devi, İsviçre ve Avusturya’da zincir market kanallarına kendi markasıyla giriş yaptı. Firma ayrıca Avrupa’da zincir mark etlere özel mark alı üret im de yapmaya başladı.

  Tukaş zincirlerde markalaşıyor

  EGE’nin önemli gıda sanayi şirketlerinden Tukaş, 2015 faaliyetlerini kamuoyuyla paylaştı. Borsada işlem gören Tukaş, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada 2015’i 18 milyon 882 bin TL’lik yatırım ve 28 milyon 644 bin TL’lik faaliyet karıyla kapattığını bildirdi. İzmir Torbalı’da merkezi, Balıkesir Manyas’ta şubesi bulunan şirketin hazırladığı detaylı raporda, 2015 sonunda satış gelirlerinin 162 milyon 564 bin TL olduğunu açıkladı. Raporda, şirketin kapasite kullanım oranının 2015 sonunda yüzde 40’tan yüzde 63’e yükseltildiğine yer verildi. Satışlardaki ihracat payının ise yüzde 30 olduğunu açıklandı.

  YENİ PAZARLAR

  Tukaş’ın satış faaliyetlerine de yer verilen raporda, “İsviçre ve Avusturya’da zincir marketlere Tukaş markalı üretim yapılmaya başlandı. 2015’te iç pazarda yeni bayiliklerle satışların artırılmasına ve dağıtımına odaklanıldı. Özel projeler kapsamında büyük zincir marketlere kendi markalı ürünlerini piyasaya sunabilmeleri için anlaşmalar sağlanarak özel markalı ürünler üretildi” denildi.

  Kontrollü tarım sistemi

  Tukaş olarak salça ve domates ürünleri, konserve, turşu, reçel, sos ve dondurulmuş gıda gruplarında 100’ü aşkın ürün üretildiğine yer verilen raporda, “Tukaş kontrollü tarım sistemiyle mevsiminde üretip sofralara her mevsim taze sunduğu ürünleriyle rekabetin yoğun olduğu sektörde ana oyuncular arasında yer alıyor. 2015’te Torbalı fabrikamızda yıllık 10 bin ton domates salçası yatırımı ile Manyas ve Torbalı fabrikamızda yıllık 6 bin ton biber salçası yatırımı tamamlandı” bilgisi de aktarıldı.

  Etiketler: market , pazar
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı