Ege Haberleri

  TÜBİTAK destekli en büyük boya makinesi Gökkaya’dan

  Mete Tamer Omur / HÜRRİYET
  19.09.2013 - 01:14 | Son Güncelleme:

  YAKLAŞIK 23 yıl önce tamirat ve yedek parça üretimiyle boya sektörüne giriş yapan Gökkaya Makina, bugüne kadar ürettiği makinelerle birçok ilke imza attı.

  Daha çok Türkiye’de yapılmayan boya makinelerinin üretimini gerçekleştiren firma, şimdi de TÜBİTAK desteğiyle, yüksek tonajlı boya üretebilen makine imalatına başladı. Gökkaya Makina, yeni ürünüyle boya üreticilerine önemli bir fiyat avantajı sunmayı hedefliyor.
  Firmanın ikinci kuşak temsilcisi Hüseyin Gökkaya, “Firmamız 1970’de babam tarafından kuruldu. O dönemler, sanayinin değişik kollarına hizmet verdi. 1990’da ise boya sektörüne girme kararı alındı. İlk başta tamirat ve yedek parça üretimi yapıyorduk. Daha sonra makine üretimine başladık. Burada da daha çok Türkiye’de üretilmeyen makinelerin imalatını yapmayı kendimize hedef olarak belirledik. Bu anlamda birçok ilke imza attık. Bu anlamıyla sektörün öncü firması olduk. Bizden önce daha çok geleneksel makineler üretiliyordu. Avrupa tipi üretim yapmamızın ardından sektör bizi takip eder oldu” dedi.

  Fiyat avantajı
  Son yıllarda boya sektöründe kapasite artışlarının yaşanmaya başladığına dikkat çeken Gökkaya, bu artışla birlikte mevcut boya makinelerinin yetersiz kaldığını belirtti. Hüseyin Gökkaya, “Kapasite artışıyla şu anda yüksek kapasiteli makinelere talep var. Ama bunlar Türkiye’de üretilmiyor. Biz üretmeye karar verdik. Bunun için TÜBİTAK destekli proje başlattık. İlk aşamada bu makine, ithalatı yavaşlatacak. Ardından ihracat gündeme gelecek. Bizim makinemizin, ithallerden kalite anlamında hiçbir farkı yok. Tek farkımız fiyatta. İthal ürünler bugün 350-400 bin euro civarında. Bizim ürettiğimiz makine ise 200 bin euro. Bu, boya üreticisi için önemli bir avantaj.
  Makinemiz 13-14 ton boya üretecek” diye konuştu.

  GIDAYA DA ÜRETİYOR

  Bugüne kadar Türkiye’de ilk kez imalatını gerçekleştirdikleri birçok makinenin bulunduğunu ifade eden Hüseyin Gökkaya, sözlerine şöyle devam etti: “Alt yataksız tank mikseri, değişken devirli basket-mill model ezme makinesi, yatay tip boya ezme makinesi ve tam otomatik boya kazanı yıkama makinesi bunlardan bazıları. Öte yandan, 2008’de piyasada yaşanan krizle birlikte gıda sektörüne de makine üretmeye başladık. Hem kimya, hem de gıda sektörüne hitap eden dolum makineleri üretiyoruz. Önümüzdeki günlerde yeni makine üretimleri gündemde” diye konuştu.

  22 ÜLKEYE İHRACAT

  İÇ piyasanın yanı sıra yurtdışına da makine gönderdiklerini ifade eden Hüseyin Gökkaya, 22 ülkeye ihracat yaptıklarını kaydetti. Gökkaya, “Avrupa’dan Afrika’ya, Çin’den Hindistan’a kadar çeşitli ülkelerde makinelerimiz var. Geçtiğimiz yıl genel olarak yüzde 50 büyüdük. Bu seneyi de 2012 rakamlarıyla kapatmayı hedefliyoruz. 30 kişilik ekiple üretim yapıyoruz” bilgisini
  verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı