GeriEge Tripolis'i ayağa kaldırmak için güçbirliği
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tripolis'i ayağa kaldırmak için güçbirliği

Tripolis'i ayağa kaldırmak için güçbirliği
refid:21022180 ilişkili resim dosyası

Denizli Valiliği, belediye, Pamukkale Üniversitesi ve İl Özel İdaresi, Buldan sınırları içindeki tarihi antik kent Tripolis'i ortaya çıkarmak için güçlerini birleştirdi.

Denizli İl sınırları içinde bulunan 19 antik kent arasında ilk üç sırada yer alan ve adı Hierapolis, Laodikya ile birlikte anılan, Buldan'ın Yenicekent Beldesi yanındaki Tripolis Antik Kenti'nde kazılar başladı. Pamukkale Üniversitesi'nden Prof. Dr. Celal Şimşek başkanlığında ve kontrolünde, Yrd. Doç. Bahadır Duman tarafından yürütülen kazıları yerinde görmek için Denizli protokolü, antik kente gitti.
Denizli Valisi Abdulkadir Demir, Denizli AKP Milletvekilleri Nihat Zeybekçi, Nurcan Dalbudak, Denizli Belediye Başkanı AKP'li Osman Zolan, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağcı, Denizli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Musa Çelikkol, Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman Kocasert, Buldan Belediye Başkanı AKP'li Mustafa Şevik, Denizli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Oklu, Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Korkmaz olmak üzere Tripolis antik kentinde inceleme yaptı.
Yrd. Doç. Bahadır Duman, protokol üyelerine antik kentin tarihi ve kazılar hakkında bilgi verdi. Tripolis'in milattan önce 2. yüzyılda Bergama Krallığı tarafından kurulduğunu belirten Duman, “Bu kentte daha sonra Romalılar ve Bizanslılar hüküm sürmüşler. Denizli Bölgesindeki üç önemli kentten biri. Zamanında bu kentte 50 bin kişi yaşamış. Kent çok geniş bir alana yayılmış durumda. Yamaç bir bölgede kurulduğundan dolayı, alüvyonlar kenti tamamen kapatmış. Ancak güzel bir tarafı kent çok güzel korunmuş. Kazılar bittiğinde Türkiye'deki en güzel antik kentlerden biri ortaya çıkacak” dedi.
Vali Abdülkadir Demir ise, antik kentte ilk olarak 1993 yılında kazı başladığını ve kazıların kısa sürdüğünü belirterek, “Şu anda Denizli bölgemizde 6 yerde kazı çalışmaları sürmekte. Burada kazı yapabilmek için Bakanlar Kurulu kararı gerekmekte. Bu çok uzun bir süreç. Biz bir an için kazıyı başlatabilmek için müze kazısı olarak bakanlığa müracaat ettik ve izni aldık. Tripolis bu bölgedeki üç önemli kentten biri. Bu kentler Hierapolis, Laodikya ve Tripolis. Hierapolis ve Laodikya'da kazılar uzun bir zamandır sürmekte. Zinciri tamamlamak için Tripolis'i de ayağa kaldırmamız gerekiyordu. Buradaki çalışmalarımızı yılın 12 ayı sürdürmek istiyoruz. İl Özel İdare olarak şimdilik Tripolis kazıları için 400 bin TL ayırdık. Ayrıca Toplum Yararına Çalıştırma Projesi kapsamında iş arayan ve çalışmak isteyen insanlarımıza burada iş imkanı sağlıyoruz. Bizim için bu kentin ortaya çıkarılması çok önemli. Üniversitemiz, Belediyemiz ve İl özel İdaremiz olarak tüm desteğimizi vereceğiz ve bu kenti meydana çıkaracağız” diye konuştu.
Protokol üyeleri daha sonra antik kenti gezerek inceledi.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle