Ege Haberleri

  Trafiğe elektronik denetim

  Mete Tamer OMUR / HÜRRİYET
  24.12.2014 - 01:07 | Son Güncelleme:

  DENİZLİLİ Abalıoğlu Holding, sanayinin ardından teknoloji sektörüne hızlı giriş yaptı.

  Holding bünyesinde faaliyet gösteren Açık Kart, trafikte hız yapmayı ve kırmızı ışıkta geçmeyi caydıracak bir projeyi hayata geçirdi. Şirket, TEDES (Trafik Elektronik Denetleme Sistemi) ile 7/24 çalışacak bir elektronik denetleme sistemi kurdu. Türkiye’nin hasılat paylaşım modelli ilk TEDES’i ise geçtiğimiz aylarda Tekirdağ Malkara Belediyesi’nde uygulamaya konuldu. Firma, trafik cezalarının yüzde 30’unun belediyelere aktarılmasına ilişkin kanunda yapılan düzenlemenin ardından TEDES’i Ege’nin kentlerine taşımayı planlıyor. Açık Kart Teknolojileri ve Ödeme Sistemleri A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Beril Abalıoğlu Özharat, Türkiye’nin en büyük problemlerinden birinin trafik kazaları olduğunu ifade ederek, şöyle dedi:

  Trafiğe elektronik denetim

  Kazaların maliyeti 25 milyar
  “Türkiye’de 2013’te 18 milyona yakın araçla 1.2 milyondan fazla trafik kazası yapılmış. Yani saat başı 138 kaza olmuş. Bu kazalarda her saatte 31 kişi yaralanmış ve her 2.5 saatte ise 1 kişi hayatını kaybetmiş. Bu kazaların ülkemize maliyeti tahminlere göre 25 milyar TL seviyelerinde. Can kayıpları, yaralanmalar ve kaza maliyetleri çok endişe verici bir hale geldi. Bu kazaların da yüzde 90’a yakın oranda sürücü hatalarından oluştuğu tespit edilmiş. Bundan hareketle Malkara Belediyesi’nde TEDES projesinin yatırımlarını üstlenerek, hasılat paylaşımı modeliyle başarıyla tamamladık. Ülkemizin kanayan yarası olan bu probleme bir nebze de olsa fayda sağlayacağını düşünüyoruz.”

  Trafiğe elektronik denetim

  Trafik güvenliğini sağlıyor
  TEDES’in son teknolojilerin kullanıldığı trafik elektronik denetleme sistemi olduğunu ifade eden Özharat, trafikte uygun yerlere konumlandırılan kameralarla kırmızı ışık ve hız gibi ihlalleri tespit edip ilgili verileri ilgili emniyet müdürlüğü bünyesindeki merkeze aktaran bir sistem olduğunu aktardı. Beril Abalıoğlu Özharat, “Mevcutta EDS olarak bulunan bu uygulamaların proje sahibi tek başına emniyet iken, TEDES projelerinde emniyetin yanı sıra belediyeler, valilik veya kaymakamlıklar da yer alabiliyor. TEDES projeleri bünyesinde, KGYS dediğimiz Kent Güvenlik Yönetim Sistemleri de konumlandırıyor.

  Trafiğe elektronik denetim

  TEDES projelerinin amacı kent ve trafik güvenliğinin sağlamak. Ayrıca, can ve mal kayıplarının en aza indirilmesini de amaçlıyor. Türkiye’nin yıllardır yakasını bırakmayan trafik canavarını bu sistemler sayesinde durduracağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

  BELEDİYELER PAY ALABİLECEK

  Trafik cezalarının yüzde 30’unun belediyelere aktarılmasına ilişkin trafik kanununda yapılan düzenlemenin ardından TEDES projesinin önünün açıldığını belirten Özharat, şu bilgileri paylaştı: “Böylece Türkiye’deki ilk TEDES projesi ihalesi geçen ağustosta Malkara Belediyesi’nce gerçekleştirildi. Açık Kart olarak bu ihaleyi biz aldık. Projenin altyapı çalışmalarını eylül itibariyle başlattık, bu ay ise hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Açık Kart olarak Malkara Belediyesi’nde yapılan ihale sonucunda tüm yatırımı biz yapıyoruz.
  Belediye ile gelir paylaşımlı modelle projeyi yürüteceğiz. Malkara TEDES projesi, Türkiye’nin ilk TEDES projesi olmasının yanında gelir paylaşımlı modeliyle de ilk proje. Diğer kentlerle ilgili çalışmalarımız ise sürüyor.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı