Ege Haberleri

  Tire’de Safranbolu yaratmaya çalışacağız

  Hürriyet Haber
  09.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Tire’de eski belediye binasını, Paşa Camisi’ni, İbn-i Melek ve Süleyman Şah türbelerini, semerci ve keçeci dükkanlarını gezdi.

  Atatürk Caddesi’nde yıkılan eski perakendeci halinin yerine iş hanı yapılacağını öğrenen Günay, Belediye Başkanı Tayfur Çiçek’e, “Burayı meydan, altını da otopark yapalım. Size gerekli desteği ve yardımı bakanlık olarak veririz” dedi.
  Daha sonra 1826’da kurulan ve içinde 1160 tane tarihi el yazması kitabın bulunduğu Necip Paşa Kütüphanesi’ne geçen Günay, burada kimsenin görmesine izin verilmeyen el yazması kitapları inceledi. Tire Kültür Merkezi ve belediyenin hizmet binasını açan Günay, “İlçede 417 tane tescilli tarihi bina var. Bu sayı az değil. Tarihi değerleri ve kültürel varlıkları ile Tire oldukça zengin bir bölge. Bu açıdan bakıldığında belki de İzmir’de birinci sıraya yerleşir. Geçmiş dönemlerde burada 40’tan fazla tarihi bina uygulanan projelerle ayağa kaldırılmış. Bu bölge, Aydınoğlu Beyliği’nin merkezi olan bir alan. Bu bölgede tarihi binaları ayağa kaldırıp, yeni bir Safranbolu yaratmaya çalışacağız” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı