Ege Haberleri

  Tıpta büyük transferler

  Nesrin COŞKUN / İZMİR, (DHA)
  13.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir’de üç yeni tıp fakültesi kurulması ve özel muayenehanesi olan öğretim üyelerine yalnızca ders verme olanağı tanınması beraberinde toplu kaçışı getirdi.

  İZMİR’de Ege ve Dokuz Eylül’den sonra Katip Çelebi, İzmir ve Şifa üniversitelerinin de tıp fakültesi kurması transferleri hızlandırdı. Kanun hükmünde kararnameyle tam gün çalışma zorunluluğu getirilmesi ve özel muayenehanesi olan öğretim üyelerine yalnızca derslere girme olanağı tanınması da kaçışları getirdi.

  Yıllarını Ege ve Dokuz Eylül tıp fakültelerinde geçiren, emekliliği gelmiş pekçok hoca, yaşanan olumsuzluklar karşısında radikal kararlar almak zorunda kaldı. Bazıları da yeni fakülteleri seçti.

  Çok tedirgin olan var

  Bazı öğretim üyeleri çok tedirgin olduklarını belirteerek, “Üniversitelerde sırf muayenehaneleri olduğu için hastaya el sürememek öğretim üyelerinin içini acıtıyor. Tam güne kimse karşı değil. Ancak serbest çalışma haklarına da sahip çıkmak istiyorlar. Kimileri muayenehaneleri kapatıp, tam güne döndü. Emekliliği gelen ya da ücretsiz izin alan bazı öğretim üyeleri ‘Yeni iş, yeni heyecan’ diyerek başka tıp fakültelerine transfer oldu. Şu anda hocalar endişeli bir bekleyiş içinde” diye konuştu.

  İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Erdener Özer, Ege ve Dokuz Eylül Üniversitesi hastanelerindeki öğretim üyelerinin mutsuz ve umutsuz, hastaların ise mağdur olduğunu söyledi. Üniversite hastanelerinde öğretim üyelerinin hasta bakamamasının öncelikle hastayı mağdur ettiğini belirten Özer, yaşanan yaprak dökümünün bu olumsuzluklardan kaynaklandığını söyledi. İzmir Tabip Odası’na özel hastanelerde çalışmak isteyip belge almak için 33 hekimin başvurduğunu belirten Özer, “En az 10’u üniversitelerden. Maalesef üniversite hastanelerinde Hipokrat andımızı bile yerine getiremiyoruz” dedi.

  KİM NEREYE GİTTİ?

  KATİP ÇELEBİ
  İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi, kadrosunu Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yanı sıra İzmir dışından transferlerle oluşturuyor.

  İZMİR TIP

  Ege Üniversitesi’ndenücretsiz izine ayrılan Prof. Dr. Sertaç İşlekel (Beyin Cerrahisi), Prof. Dr. Tansu Erakgün (Göz Hastalıkları) ile Doç. Dr. Serdar Akyıldız İzmir Üniversitesi’ne geçti. DEÜ Hastanesi’nde başhekimken ayrılma kararı alan Prof. Dr. Eyüp Hazan emekliliğini istedi. Hazan, İzmir Tıp’ta, DEÜ’den birlikte ayrıldıkları Opr. Dr. Mehmet Güzeloğlu ve Opr. Dr. Gökhan Albayrak ile Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı’nı kuracak. Ekip, EÜ’den gelen meslektaşlarıyla Medikal Park Hastanesi’nde çalışacak. İzmir Tıp’ın ekibiyle tranfer ettiği bir başka isim ise DEÜ Tıp’tan ünlü ortopedi uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ekin. Medikal Park’a geçeceği söylenen bir başka isim ise EÜ Tıp’tan Prof. Dr. Seçkin Çağırgan (Hematoloji).

  ŞİFA TIP

  Şifa Tıp’ın transferleri ise Ege Üniversitesi’nden. İlk tam gün yasası çıktığında emekli olup Şifa’ya geçen isim, EÜ Organ Nakli Merkezi’nin kurucusu Prof. Dr. Hasan Kaplan. Genel Cerrah Kaplan, Şifa’nın organ nakli merkezini kurarken, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Doç. Dr. Atilla Çökmez de Şifa’ya geldi. EÜ’den Prof. Dr. Alp Alayunt (Kalp Damar Cerrahisi) ile Prof. Dr. Erhan Sesli (Ortopedi) bundan böyle Şifa Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapacak.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı