Ege Haberleri

  Tıp dünyası

  Hürriyet Haber
  12.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hazırlayan Nesrin COŞKUN

  Optikte rekabetin tadı kaçtı

  ADIM başı bir optikçiyle burun buruna geliyoruz. Öyle hastane, doktor muayenehane çevresiyle de sınırlı değil, alışveriş merkezlerinde bile var. Japonlarla akrabalığımızın olmaması, nüfusumuzun yarısından fazlasının genç olması, çok okumak gibi toplumun yaygın bir alışkanlığının bulunmaması sayıları hızla artan optikçilerin ticari kaygılarını artırıyor. Böyle olunca da sektörde rekabet başlıyor. Numaralı ya da güneş gözlüğünü kendilerinden almayı cazip hale getirecek kampanyalara başvuruyorlar. Bol taksit, bir alana bir hediye, ücretsiz muayene gibi kampanyalar süresiz sürüyor.

  BENZER bir kampanya Baş Optik'le Mavi - Yeşil Restoranlar zinciri ortaklığında düzenlendi. Baş Optik'ten mavi - yeşil lens alanlara, Mavi - Yeşil Restoranlar'da bir gece yemek vaadediliyordu. Kampanya ne kadar tuttu bilinmez. Bilinen, bu tür kampanyalara Türk Oftalmoloji Derneği İzmir Şube Başkanı Prof. Dr. Süleyman Kaynak'ın savaş açtığı.

  KAYNAK, ‘‘Burada kontak lens konusuyla ile hiçbir şekilde yasal, etik ve ticari ilişkisi olmayan iki farklı firma -biri gözlükçü diğeri lokanta- aralarındaki anlaşmada temel parametre olarak kontak lensi kullanma çabası içerisinde görülüyor. Kontak lens sadece göz hekimlerinin kullanıp ve tatbik edebileceği bir tıbbi malzemedir’’ derken, ilgili yasa ve yönetmelikleri de ortaya koyarak haklılığını destekliyor. Optikçinin, yasal yetkileri dışında, gerek etik ve gerek ticari anlamda haksız rekabet yaratan bir uygulama yaptığını kaydeden Kaynak; şikayetini Valilik, İl Sağlık Müdürlüğü, İzmir Tabip Odası, Oftalmoloji Derneği Genel Merkezi'ne iletmiş. Yaptırımları bekliyor...

  Hastaları kandırmayın

  GEÇTİĞİMİZ günlerde Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Kliniği'nde, by - pass geçirmiş bir hastanın damarında oluşan darlık açılırken, olası pıhtıları temizlemek için minik bir süzgeç kullanıldı. Süzgeç uygulaması gazete ve TV'lerde önemli haber olarak yer aldı. Ancak, by - pass'lı hasta damarına yapılan bu uygulamanın Türkiye'de ilk olarak lanse edilmesine aynı hastanenin aynı kliniğinden bazı hekimler tepki gösterdi. Öncelikle bu süzgecin kullanılmasının ‘‘Olmazsa olmaz’’ ya da ‘‘Hayat kurtaran’’ olarak gündeme getirilmesinin yanlış olduğunu söylediler. ‘‘Kullanmamak suç değil’’ diyen kardiyologlar, bu minik aygıtın özellikle beyin cerrahisinde, radyolojide rutine girecek kadar sık kullanıldığını belirtirken, ‘‘Bu teknolojinin insanlara sunduğu bir şey. Damara teli itelemesini bilen, hemşire bile kullanır. Yeni bir yöntem bulunmuş da uygulanmış değil ki. 'İlk' söylemleriyle hastalara yeni bir yöntem, yeni bir umut olarak sunulmasını doğru bulmuyoruz. Firmaların ticari kaygılarına hastalar alet edilmesin’’ dediler.

  Çağın vebası AIDS

  İL Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürü DR. Şefika Mutlu, çağın vebası olarak adlandırılan AIDS hastalığı konusunda gençleri bilgilendirdi, sorularını yanıtladı. Milli Eğitim Vakfı Özel Avni Akyol Lisesi ile Fen Lisesi iki ve üçüncü sınıf öğrencilerine hastalığın bulaşma ve hastalıktan korunma yollarını anlatan Dr. Mutlu, ‘‘AIDS'ten korunmanın tek yolu bilgilenmek ve bu bilgileri doğru davranış şekline dönüştürmek’’ dedi. Hastalığın kan ve korunmasız cinsel ilişki yoluyla bulaştığını, bilinen aksine el sıkışmak, kocaklaşmak, sosyal öpüşme ve sivrisinek yoluşla bulaşmadığını hatırlatan Dr. Mutlu ürkütücü tabloyu da ortaya koydu. Dünyada AIDS virüsü taşıyan 15 yaşın altında bir milyon 800 bin genç var. AIDS vaka sayısı Türkiye'de bin 67, İzmir'de 107...

  Öğretim üyelerine saygı

  EGE Üniversitesi'nde hastalanınca muayene kuyruklarında sürünen öğretim üyelerinin sorununa neşter vuruldu. Yıllardır Mediko Sosyal'de poliklinik hizmeti alan, üniversitenin hastanesinden de normal vatandaş gibi yararlanabilen öğretim üyelerine artık ayrıcalık tanındı. Rektör Prof. Dr. Ülkü Bayındır, önce Mediko Sosyal'de randevulu muayene sistemini başlatarak hocaları kuyrukta sıra beklemelerine son verdi. Önümüzdeki günlerde ise hastanede başlatılacak yeni bir uygulamayla öğretim üyelerinin sağlık sorunları sıkıntısız çözülecek. Hastanede her klinikte bir uzman dönüşümlü olarak belirli süre öğretim üyesi muayenelerini gerçekleştirecek. Yine her klinikte randevuları ayarlayacak özel bir sekreter bulunacak. Öğretim üyeleri radyoloji ve laboratuvar hizmetlerinden de aynı sistemle yararlanacak. Uygulama, öğretim üyesine saygının önemli bir göstergesi olacak.

  CEM YILMAZ'DAN

  ÇOCUĞUN biri, birgün kafasını ıslatmadan şampuanlamaya başlamış. Annesi de, ‘‘Oğlum hiç saç ıslatılmadan şampuanlanır mı?’’ deyince, çocuk ‘‘Ama anne, bu şampuanda kuru saçlar için yazıyor...’’ demiş.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı