Ege Haberleri

  Terör örgütü adıyla cepten kandıran bir çeteye darbe

  Taylan YILDIRIM / İZMİR, (DHA)
  21.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir’de cep telefonundan aradıkları kişilere, kendilerini polis olarak tanıtarak banka hesaplarının terör örgütlerince kullanıldığını, bu yüzden yargılanabileceğini söyleyip kandırdıktan sonra paralarını aktartan 6 kişilik şebeke çökertildi. 4 şebeke üyesi tutuklandı.

  HER gün onlarca kişiyi cep telefonundan arayıp kendilerini polis olarak tanıtıp dolandırıcılık yapan şebekenin son kurbanı Y.A. (72) oldu. Y.A.’yı arayıp polis olduklarını söyleyen kişiler, banka hesaplarının suç örgütlerince kullanıldığını, parasını güvenli yere aktarması gerektiğini, aksi halde kendisinin de yargılanacağını söyledi.

  50 bin TL gitti

  Bu kişilere inanan Y.A. 50 bin TL’sini kaptırdı, daha sonra dolandırıldığını anlayıp polise başvurdu.Polis önce paranın çekildiği banka şubesini, daha sonra da güvenlik kamerasından çeken kişiyi belirledi. Bu arada aynı bankanın görevlileri, benzer bir para transferinden kuşkulanıp polisten yardım istedi.

  Arslan ekibi devrede

  Banka şubesine giden polis, parayı çekmeye gelen C.S.’nin (18) yanındaki nişanlısının ilk olaydan aranan zanlı olduğunu belirledi.İzmir Emniyeti Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amiri Özgür Arslan ve ekibi, C.S., nişanlısı T.K. (24), kapıda gözcülük yapan B.Ö.’yü (26) gözaltına aldı. Bir insan kaynakları şirketinde çalıştıkları belirtilen zanlıların suç ortakları H.D. (35), T.K. (20) ile U.G. (27) de yakalandı.

  Nişanlıya da tuzak

  Şebekenin İzmir ayağının liderliğini T.K.’nin yaptığı saptandı. Benzer yöntemlerle, çeşitli illerdeki 5 kişinin, kendi banka hesaplarına yaklaşık 185 bin TL aktarmalarını sağlayan zanlıların, bu paraların bir bölümünü Şanlıurfa’daki kişilere gönderdiği, kalanını paylaştığı ileri sürüldü.

  Dört kişi cezaevine

  Bursa, Kocaeli, Aydın ve Ankara’daki mağdurların, hesaplarına para yatırmalarının dışında, başka şebeke elemanlarına elden para vermelerini de sağladıkları öğrenildi. Bu arada T.K.’nin, nişanlısı C.S.’yi de kandırarak, başkalarından para geleceğini söyleyip banka hesabını kullandığı ortaya çıktı.
  Adliyeye gönderilen T.K., kardeşi T.K., B.Ö. ve U.G. tutuklandı. H.D. ile C.S. ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı