Ege Haberleri

  Termik santral için 6 bin dava

  Turan GÜLTEKİN / İZMİR, (DHA)
  11.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR’in Aliağa İlçesi’ne bağlı Çakmaklı Köyü ile Foça’ya bağlı Gencelli Mahallesi arasında yapılmak istenen iki termik santral ve Kozbeyli ile Ilıpınar Köyleri arasında yeni oluşturulan cüruf alanlarını istemeyen Foçalılar, süren onca dava varken yenilerini açmaya hazırlanıyor.

   Son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı imar planı değişikliğinin Kozbeyli ile Ilıpınar köyleri arasına cüruf dökülmesine izin vermesi üzerine askıya çıkan imar planı değişikliklerine itiraz eden Foça Çevre ve Kültür Platformu’nun (FOÇEP) hedefi topladıkları imzaları davaya çevirerek 6 bin dava açmak. FOÇEP Dönem Sözcüsü Nermin Korkmaz, “İmzaları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na iletilmek üzere Foça Belediyesi’ne teslim ettik. İtirazlarımızın dikkate alınmayacağını biliyoruz hedefimiz 6 bin imza sahibine ulaşarak 6 bin dava açmak. Biz bu davayı açtığımızda herkes arkamızda ne kadar büyük bir gücün olduğunu görecek” dedi.

  Santral istemiyoruz

  CHP’li Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ ise yöreye termik santral yapılmasını istemediklerini söyledi. Kirlilik yaratan tesislerin Aliağa sınırları içerisinde kalmasına rağmen bütün kirliliğini Foça başta olmak üzere Menemen ve İzmir’e bıraktığını anlatan Demirağ, “Foça, 15 özel çevre koruma bölgesinden birisi, bir turizm beldesi ve Akdeniz foklarının yavrulama, barınma alanı. Bu bölgeye bu tür izinler verilirken bütün bunların gözönünde bulundurulması gerekiyor. Yeni cüruf alanı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na itirazımızı yaptık. Termik santraller için de açtığımız davalar var, onların sonuçlarını bekliyoruz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı