Ege Haberleri

  Tente krizini iki başkan çözecek

  Utku BOLULU İZMİR (DHA)
  04.11.2009 - 21:54 | Son Güncelleme:

  Kordon’da pub, kafeterya ve lokanta işletmecileri ile Büyükşehir arasındaki tente anlaşmazlığını çözmek için İTO Başkanı Ekrem Demirtaş arabulucu olacak.

  İZMİR’in en gözde alanı ve simgelerinden biri olan Kordon’da bazı işletmelerin güneş ve yağmurdan korunmak için üzeri tenteli kaldırımda kullandıkları alanların çevresini branda ve naylonlarla kaplamalarının yarattığı kötü görüntüyü önlemek için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, işletmecilerle tente boyu konusunda kriz yaşadı. Pekçok işletmeci yan ve önden tenteyi zemine kadar kapatmak isterken, kimi ise yarıya kadar kapatılmasına razı oldu. Ancak, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Kordon Yönetmeliği kapsamında ve gerek kente vereceği kötü körüntü, yol ile kaldırım ilişkisini kesecek olması gibi nedenlerle izin vermedi. Ekim ayı son haftasında yapılan toplantıda Başkan Kocaoğlu ile işletmeciler arasındaki anlaşmazlık krize dönüştü. Bazı işletmeciler toplantıyı terketti.

  Kocaoğlu’nu ikna turları


  Tente biçimi ve boyu konusunda alternatif öneriler hazırlayan Büyükşehir Belediyesi ve Kordon İşadamları Derneği, projeleri 2 Ekim Pazartesi akşamı yaptığı kendi aralarındaki toplantıda ensafın beğenisine sundu. İşletmeciler, ahşap görünümlü tente modelinin yapılmasına karar verdi. Firmalardan fiyat tekliflerini de alan esnaf, belirlenen modeli istediği firmaya yaptırabilecek. Üstü açılıp kapanabilecek tenteler güneşe ve rüzgara dayanaklı, ses yalıtımlı olacak. Tente tipinde karara varan Kordon İşletmecileri tentelerin boyu konusunda ise Büyükşehir Belediyesi’ni ikna etmeye çalışacak. Tentelerin güneşten korunmak için gerektiğinde yarıya kadar, yağmurdan korunmak için ise tamamen kapatılması esnekliğinin sağlanması için Başkan Kocaoğlu’nun ikna edilmesi istendi.

  SOBA UYARISI

  Bazı işletmeciler tentelerin kapatılmaması durumunda hiçbir işlevselliğinin olmayacağını belirterek, Kocaoğlu’nun boy isteklerini kabul etmemesi durumunda tenten de vazgeçilmesini önerdi. İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş’da gelen talep üzerine toplantıya katıldı. İşletmecilerin sorun ve taleplerini dinleyen Demirtaş, tente boyu konusu Başkan Aziz Kocaoğlu’na Çarşamba günü iletmek için randevu isteyeceğini söyledi. Büyüşehir Belediyesi Zabıtaları Kordon’da yaptıkları denetimlerde tente altında elektrikli ve gazlı soba ile hava ısıtıcısı kullanan işletmeleri uyardı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı