Ege Haberleri

  Teleferik için ağaçları kestiler

  Cemal YILDIRIM AYDIN, (DHA)
  10.09.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Aydın’da Pınarbaşı ile Aytepe mesire alanlarını bağlayacak teleferik projesi kapsamında, 20 kızılçam ağacı kesildi.

  Genç çamların kesilmesine tepki gösteren Sadi Yaradan adlı vatandaş, bu görüntünün "Yeşil Aydın" diyerek ağaçlandırma çalışması yapan Aydın Belediyesi’ne yakışmadığını söyledi, "Çocuklarımla gezerken, gencecik ağaçların kesildiğini gördük. 7 yaşındaki kızım bile bana, ’Baba neden bizim ağaçlarımızı kesiyorlar, onlar bizimle beraber büyümeyecekler mi’ diye sorunca içim yandı" dedi.

  Oraya dikebiliyoruz

  Belediye Başkanı İlhami Ortekin, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ağaçların kesildiği alanın teleferik direklerinin oturacağı yer olduğunu belirterek, "Vatandaş bu konuda her şeyi söyleyebilir. Orada ağaç varken ben direk dikemem, ağacı aldırıp direği dikmem lazım. Vatandaş bazı şeyleri eleştirecek tabii. Bu doğrudur, hakları da var. Ama ağacı nereye olsa dikeriz. Direği bir tek oraya dikebiliyoruz. Bunlar teknik ve yasal ölçüler içerisinde yapılan şeyler. Maalesef çam ağacının nakli de mümkün değil" dedi.

  Gerekli izin alındı

  Aydın Orman İşletme Müdürü Hüseyin Yalçın ise, belediyenin kendilerinden habersiz ağaç kesemeyeceğini kaydederek, şunları söyledi:

  "Aydın Belediyesi bizden mesire alanında teleferik istasyonu kurulabilmesi almacıyla ağaç kesme izni istedi. Biz de mühendislerimizi göndererek inceleme yaptırdık ve izni verdik. Kızılçam ağaçlarının bulunduğu alandaki kesim gerçekleşti. Kızılçam ağaçlarının sökülmesi ve başka bir yere nakli 5 yaşını geçtikten sonra yapılamayacağı için mecburen kesim yapıldı. Eğer ki, belediye bizden talepte bulunursa oranın yerine başka bir alanda ağaçlandırma yapmak için çalışma gerçekleştirebiliriz."

  Projenin tamamlanmasıyla Pınarbaşı ile Aytepe’yi bağlayacak teleferik hattının uzunluğu 560 metre olacak. Teleferik gondolu, 5 dakikada iki nokta arasındaki turunu tamamlayacak ve bir saatte 216 kişi taşınabilecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı