Ege Haberleri

  Teleferiğe hafta sonu ilgisi

  Hürriyet Haber
  04.08.2015 - 01:07 | Son Güncelleme:

  İZMİR Büyükşehir Belediyesi, 15.5 milyon liraya yenilenen Teleferik Tesisleri’nin, hafta sonunda 10 bine yakın ziyaretçiyi taşıdığını açıkladı.

  Hem körfez hem de baraj gölü manzarasına sahip Balçova Teleferiği’ni yenileyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, AB standartlarında yapılandırdığı tesisi 31 Temmuz Cuma günü hizmete sundu. İlk gün 1709 kişinin taşındığı yeni teleferik, hafta sonunda daha fazla ilgi gördü. Sıcak havaya rağmen saat 09.30’dan itibaren tesisin önüne gelmeye başlayan vatandaşların ilgisi akşam saatlerinde daha da arttı. 10.00 ile 23.00 saatleri arasında hizmet veren Teleferik’i Cumartesi günü 4 bin 285, Pazar günü ise 5 bin 335 kişi ziyaret etti. Böylece sadece 2 gün içinde tesisleri gezenlerin sayısı 10 bine yaklaştı.

  Sıcak havaya rağmen ilgiden çok mutlu olduklarını belirten işletmeci kuruluş İZULAŞ’ın Genel Müdürü Reha Pekerten, Teleferik’in pazartesi günleri hariç her gün saat 10.00 ile 22.00 arasında hizmet vereceğini, saat 23.00’te de son inişlerin gerçekleşeceğini belirtti. Pekerten, Teleferik’in 5 yaş ve altı çocuklar için ücretsiz, iniş - çıkış ücretinin ise 6 TL olarak belirlendiğini vurguladı.

  Mesire alanındaki tesislerin işletmesinden sorumlu olan Grand Plaza A.Ş’nin Genel Müdürü Hasan İkat ise beklenin üzerinde bir ilgiyle karşılaştıklarını vurgulayarak, tesise gelen vatandaşların rahat etmesi ve huzurlu bir vakit geçirmesi için gereken tüm hazırlıkların yapıldığının altını çizdi. İkat şu bilgileri verdi:

  "Tesisin Doğu bölümünde körfez manzaralı seyir terasında gözleme- mantı evi oluşturduk. Baraj gölü manzaralı batı seyir terasında aperitif yiyecekler bulunuyor. İki katlı kır kahvesinin özellikle teras bölümünde çam ağaçları içinde gün batımını seyretmek isteyen İzmirliler, yine aperitif yiyecekler ile sıcak ve soğuk içeceklere ulaşabiliyor. Çocuk oyun grubunun bulunduğu alanın yanında oluşturulan Park Kafe’de daha çok miniklerin ilgisini çekecek dondurma, pamuk helva, haşlanmış mısır gibi yiyecekler bulunuyor. Grand Cafe’de ızgara çeşitleri konukların beğenisine sunulurken, Budak Cafe’de fastfood ve soğuk-sıcak içecek satışı yapılıyor. Tesisin zirvesinde kurulan ’Et Evi’nde ise kontrollü mangal hizmeti sunuyoruz. Vatandaşlar kendileri için yakılan mangallarda et evinden temin ettikleri et çeşitleri ve şarküteri ürünlerini kendileri pişirecekler. Ayrıca yine vatandaşların dışarıdan yiyecek getirmeden Teleferik Tesisi içindeki ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için kurulan market de hizmet veriyor."

  İLK GÜN ARIZA YAŞANMIŞTI

  Büyükşehir Belediyesi’nin sekiz yıl sonra devreye aldığı Balçova Teleferik Tesisleri’nde İzmirlilerin taşındığı ilk gün arıza yaşanmıştı. Teleferik’te 31 Temmuz Cuma günü saat 19.30’da yaşanan teknik arıza sonucu içinde yolcu da bulunan kabinler havada bir süre asılı kalmıştı. Kabinlerde bulunanlar ve istasyonlarda bekleyenler tedirgin olmuş, sorun çözüldükten sonra kabinlerdeki yolcular tahliye edilmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı