Ege Haberleri

  Tekzip metnidir

  Hürriyet Haber
  06.02.2011 - 01:37 | Son Güncelleme:

  Hürriyet Gazetesi’nin 22605 sayılı nüshasının 22.12.2010 Çarşamba günü “İzmir” ekinin 13. sayfasında müvekkilimiz Mehmet Şener Özterzi hakkında gerçekdışı bir haber yayımlanmıştır.
  1. “30 ismi üçe düşürecek” başlıklı yazıda, Ak Parti İzmir İl Başkanlığı adaylarının kimler olduğu belirtilmiştir. Ancak haberde diğer adayların yalnızca isimlerine yer verilirken, özellikle ve sadece müvekkilimiz hakkında belirli bir kasta yönelik, tamamen gerçeğe aykırı olan ve okuyan kişiyi yanlışa yönlendirecek asılsız isnatlara dayalı birtakım ifadelerde bulunulmuştur.
  2. Bu gerçek dışı haberde yer alan hatalar:
  a. Haberde, müvekkilimiz “Ak Parti’de 2003 yılında il yönetim kurulu üyeliği” yaptığı belirtilmiştir Ancak, haberde ifade edilenin aksine müvekkilimiz 2002 yılında Ak Parti Yönetim Kurulu üyeliği ve Seçim Koordinasyon Merkezi Başkan Yardımcılığı, 2003 yılında Ak Parti Seçim İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı ve 2004 yılında Ak Parti Halkla İlişkilerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı yapmıştır. Kaldı ki bu görevleri yürüttüğü dönemlerde müvekkilimiz ile ilgili hiçbir yolsuzluk iddiası sözkronusu olmamış ve müvekkilimiz bu görevleri en iyi şekilde yerine getirmiştir. Kamu kurumlarının avukatlığını dahi almamıştır.
  b. Yine haberde, müvekkilimizin “Ergenekon davasının tutuklu sanığı Prof.Dr. Mehmet Haberal’ın rektörlüğünü yaptığı Başkent Üniversitesi’nin avukatı” olduğu belirtilmiştir. Müvekkilimizin adına düzenlenmiş ne Prof.Dr. Mehmet Haberal’a ait ne de Başkent Üniversitesi’ne ait bir vekaletnamesi yoktur. Yapılan asılsız haberde Ergenekon davasının tutuklu sanığı Prof.Dr. Mehmet Haberal’ın rektörlüğünü yaptığı Başkent Üniversitesi’nin avukatlığı ile müvekkilimiz arasında nasıl bir bağlantı kurulduğu anlaşılamamaktadır. Müvekkilimiz, kendi adına bin yüzün üzerinde vekaletnamesi bulunan ve ikibinin üzerinde müvekkile sahip serbest avukatlık yapmakta olan bir kişidir. Dolayısıyla her kesim ve görüşten kişilerin özellikle ticari davalarına bakmaktadır. Kaldı ki ünlü Fransız düşünür ve avukat Moliere’in dediği gibi “Avukatlar köle kullanmadılar ama müvekkillerinin de kölesi olmadılar.”
  c. Yayınlanan haberin sonunda yine gerçeğe aykırı olarak müvekkilimizin “rotaryenlerde aktif görev alan biri” olduğu ifadesine yer verilmiştir. Müvekkilimiz rotaryen değildir. Dolayısıyla üye olmadığı bir kulüpte üstelik bir de aktif görev aldığı ifadesinin kullanılması asılsızdır.
  3. Yukarıda tek tek açılmaları yapılan asılsız isnadların hiçbiri geçerli bir bilgi ve belgeye dayanmamaktadır. Ak Parti İl Başkanlığı atama süreci devam ederken hiçbir araştırma yapmadan tümüyle gerçeklikten uzak, sorumlu ve dürüst gazetecilik anlayışına aykırı olarak yayınlanan bu yazıda yer alan maksatlı ifadeler müvekkilimizin kişilik haklarına doğrudan saldırı niteliğinde olup, zarar görmesine yol açmıştır. Basın özgürlüğü gerçeklik, güncellik konu ile ifade arasındaki düşünsel bağlılık, kamu yararı ve toplumsal ilgi unsurları ile sınırlıdır. Bu sınırı aşan sözkonusu haberin gerçek dışı olduğunu kamuoyuna bildiriyoruz.
  4. Hürriyet Gazetesi gibi büyük tirajlı bir gazetenin suç kapsamına giren haberleri hukuk müşavirlerine danışması, gerçekliğini araştırması, kimsenin itibarını zedeleme amacı olmayan gerçek haber yazma iradesi ile hareket etmesi gerekmektedir. Basın ahlakı ilkeleri gereğince gazetecilik, belirli gayelerle gerçek dışı haber üretmek değil, var olan ve gerçek haberi yazmaktır.
  Kamuoyunun doğru olarak aydınlatılması için işbu cevap ve düzeltme yazımızı vekaleten sunuyoruz. ? Av. Yelda KARABULUT

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı