Ege Haberleri

  Tekstilin beşiği hayvancılık üssü

  Ferah IŞIK, (DHA)
  24.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Denizli ekonomisinin lokomotifi tekstil sektörünün patronları, son yıllarda hayvancılık sektörüne yönelerek, büyük sığır işletmeleri kurmaya başladı.

  TEKSTİL sektörünün merkezi sayılan Deniçzli’de hayvancılık sektörüne ilgi giderek artıyor. Üç yıldan bu yana merkez ve ilçelerde 225 modern hayvancılık tesisi açılırken, büyükbaş hayvan sayısı da 80 binden 204 bin 536’ya çıktı. ıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Yusuf Gülsever, “Tekstiliyle tanınan Denizli, artık hayvancılıkta da söz sahibi oldu. Karlı olduğu için çoğunluğu tekstilci bir çok yatırımcı Avrupa standartlarının da üzerinde modern tesisler açtı” dedi.

  Ata Sancak Grubu’nun Acıpayam’da 5 bin 400 büyükbaş hayvanın bulunduğu çiftliği faaliyete geçirmesinden sonra Denizlili yatırımcılar bu sektöre yönünü çevirdi. Belediye mücavir alanı içinde ve ilçelerde modern tesisler birbiri ardına açılmaya başladı. Çoğu tekstil sektöründen onlarca yatırımcı yatırım yaptı. 2010 yılında 450 bin tona yakın süt üretiminin yapıldığı Denizli’den 50 firma süt alımı yapıyor. Hayvan sayısının artması ve tesislerin daha verimli çalışmaya başlaması nedeniyle bu yıl süt üretiminin 500 bin tonu geçmesi bekleniyor.

  Karlılık önemli

  Denizli Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Yusuf Gülsever, yatırımcıların iyi planlama yaptığını ve her zaman karlılığa baktığını belirtti. Gülsever, “Son yıllarda, özellikle 2008’den sonra hayvancılık sektörüne büyük yatırımlar yapıldı. Denizli, yakında damızlık hayvan ihracatı da yapmaya başlayacak. Yatırımcı akıllı davrandı. Geleceği gıdada gördü ve bu alana yöneldi. Yatırımcı zaten her zaman karlılık hesabını yapar. Sektör karlı olduğu için yatırımlar da birbiri ardına geldi. Biz de İl Müdürlüğü olarak, yatırımcılara her türlü maddi ve teknik destekte bulunuyoruz” dedi.

  SANAYİ HALİNE GELDİ

  Denizli Ticaret Odası Başkanı İbrahim Tefenlili, açılan yeni tesislerde çok sayıda istihdam yaratıldığını ve hayvancılığın sanayi haline geldiğini kaydetti. Tefenlili, “Kalkınma topyekun olacaksa, tarım ve hayvancılık da sanayi haline gelmelidir. Denizli, hayvancılıkta bunu başardı. Jeotermal ısıtmalı seracılık alanında yapılan yatırımlarımız da, tarımın da sanayi olma yolunda olduğunu gösteriyor. Hayvancılık yatırımlarında, Denizli Türkiye’ye model olabilir. Şu anda süt ürünleri ihracatı başladı. Yakında süt ürünlerinin yanında sığır eti ihracatı da başlar. Çünkü, işin içine sanayici ve ihracatçı girince, teknoloji de geldi” diye konuştu.

  RÜZGARA KAPILDIK

  Honaz İlçesi’ne bağlı Emirazizli Köyü’nde iki yıl önce 400 büyükbaş hayvanın bulunduğu tesisi açtıklarını söyleyen Şahinler Otomotiv Genel Müdürü Ahmet Şahin, “Son yıllarda başta tekstilciler olmak üzere hayvancılık sektörüne bir yönelme oldu. Bu rüzgara biz de kapıldık ve 3 milyon dolarlık yatırımla tesisi kurduk. Pazarlama sıkıntımız yok. Süt ve et ürünlerine her zaman talep var. Bu yıl ilk damızlık ineklerimizi pazarladık. Amacımız damızlık üretip, yurtiçindeki hayvan varlığı kalitesinin artmasına da katkıda bulunmak” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı