Ege Haberleri

  Tekstil sektörü altın yılında

  Hürriyet Haber
  01.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupalı alıcıların Çin, Pakistan ve Hindistan gibi Uzakdoğulu alıcılardan Türk üreticilere dönmesi nedeniyle tekstil ve hazır giyim sektörleri 2010’u moralli kapattı.

  2011 hedeflerine kilitlenen ihracat ve istihdamın lokomotifi tekstil ve hazır giyim sektörü, ikinci baharını yaşamaya hazırlanıyor. Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHKİB) Başkanı Emre Kızılgüneşler ve Ege Tekstil ve Hammade İhracatçıları Birliği Başkanı Sabri Ünlütürk, sektörün yeni yıla yüksek moralle girdiğini söyledi. EHKİB Başkanı Emre Kızılgüneşler, “Hazırgiyim kriz öncesi rakamların az da olsa gerisinde kalırken, tekstil 2008 rakamlarını geçme başarısını gösteren ilk sektör oldu” dedi.

  Kur politikasına dikkat

  Özellikle son çeyrekte sevindirici gelişmeler yaşandığını kaydeden Kızılgüneşler, Avrupalı müşterilerin kalite sorunu, küçük ölçekli sipariş yaptıramama, teslimlerin uzaması gibi nedenlerden dolayı Uzakdoğu’dan uzaklaşıp, Türk firmalarına tekrar dönüş yaptığını aktardı. Kızılgüneşler, “Kur politikasında sorun yaşamazsak Türkiye 2011’de daha parlak bir yıl geçirecek. Bir başka ifadeyle 2011 sektörlerimiz açısından ‘Altın Yıl’ olacak” diye konuştu.

  RÜZGAR BİZDEN YANA

  “Küresel ekonomik kriz Türk ekonomisini bilmeyiz, ama Türk tekstil ve konfeksiyon sektörlerini teğet geçmiştir” diyen Kızılgüneşler, Merkez Bankası’nın faiz indirimlerinin devam etmesi ve döviz kurunun gerçek değerini bulması halinde 2011 yılında 26-28 milyar dolar aralığında ihracat rakamına ulaşabileceğini dile getirdi. Şu anda dünyada rüzgarın Türkiye’den yana estiğini aktaran Kızılgüneşler, “Sektör şimdi ikinci baharını yaşıyor. Dünya ticaretinin gerilediği bir dönemde Türk tekstil ve hazırgiyim sektörü yüzde 20 talep, yüzde 12 ihracat artışı yaşıyor” diye konuştu.

  FASON SORUNU

  Kızılgüneşler, ekonomik kriz sürecinde bazı fasoncuların sektörden çekildiğini hatırlatarak, “Şu anda talepte yaşanan artışla birlikte fason üreticilerinde kapasite kullanım oranları çok yüksek. Ancak talepte yaşanacak artış nedeniyle endişelerimiz var. Fasonda ilerleyen süreçte sıkıntı çıkabilir. Ama fason üretim konusunda da İzmir’in çevre ilçelerinde bir hareketlilik var” bilgisin verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı