Ege Haberleri

  Teknolojiyle çığır açacak

  Burcu TANER KARATAY/ HÜRRİYET
  20.08.2015 - 11:39 | Son Güncelleme:

  GÜNCEL istihdam rakamlarına göre 4 bin 24 kişiyi istihdam eden Menderes Tekstil, Türkiye ile 2013’te tanıştırdığı dijital baskının geleceği olan “single-pass” teknolojisiyle saatlik 20 metre olan baskı hızını 4 bin 500 metreye çıkardı. Şirket, ileri teknoloji kullanımı ile ihracatta da önemli yol kat etti, yılın ilk yarısında üretiminin yüzde 72’sini yurt dışına sattı.

  İlk entegre tesis
  Başkanlığını Rıza Akça’nın yaptığı Menderes Tekstil’in yönetim kurulu tarafından hazırlanan faaliyet raporunda Denizli yöresinin ilk entegre tesislerinden biri olarak 1962 yılında Sarayköy Pamuklu Mensucat unvanı ile hizmete giren şirketin, 1983 yılında Osman Akça tarafından kurulan Menderes Tekstil bünyesine katılmasıyla yaşanan gelişmeler de özetlendi. Özellikle bu tarihten sonra yaşanan modernizasyon ve ihracat başarılarına değinen yönetim kurulu, dört ana fabrikada dünyanın en kaliteli pamuğunu 24 saat içinde 60 bin kilogram ipliğe, 750 bin metrekare dokumaya, 900 bin metrekare baskılı beze ve 70 bin set çarşaf ile nevresime dönüştürdüklerini vurguladı.

  Teknolojiyle çığır açacak

  BÜYÜK İDDİA
  Şirketin üretim teknolojilerinde tekstil sektörüne öncülük ettiğini belirten Akça, ev tekstilinde Avrupa’nın en modern tesisine sahip Menderes Tekstil’in sektörü 2007’de dijital tekstil baskısıyla tanıştırdığını kaydetti. “Şirketimiz teknolojik gelişmeleri sürekli takip ederek, 2013 yılında tüm dünyadaki ev tekstil sektörünü dijital baskı teknolojisinin geleceği olan single-pass teknolojisiyle tanıştırmıştır” diyen Akça, bu teknoloji sayesinde saatlik 20 metre olan dijital baskı hızının bugün 4 bin 500 metreye kadar ulaştığının altını çizdi.

  YÜZDE 72 İHRACAT

  Üretim yaparken su ve enerji tüketimini azaltmaya yöneldiklerine de işaret eden Akça, tüm dünyada pamuk üretiminin çevresel kaygılarla yapılmasını sağlayan ve büyük prestije sahip olan Better Cotton Hareketi’nin de katılımcıları arasında yer aldıklarına dikkat çekti. Son açıklanan ilk 500 listesinin 162’nci sırasında, en çok ihracat yapan şirketler içinde de 60’ıncı sırada yer alan Menderes Tekstil, 2015’in ilk 6 aylık satışlarının yüzde 72’sini yurt dışına gönderdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı