Ege Haberleri

  Tavuklar reklam yıldızı olacak

  Hürriyet Haber
  12.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin ihracatta hızla büyüyen kanatlı sektörün Tanıtım Grubu’na kavuştu. DTM’den alınan onayla sektör 500 milyon dolarlık ihracata kanat çırpmaya başladı.

  SON 3 yılda ihracatta yüzde 87’lik artış hızını yakalayan kanatlı sektörü, 2010’da gerçekleştirdiği 386 milyon dolarlık ihracat rakamını bu yıl 500 milyon dolara çıkaracak. Hedef pazarlarda daha organize tanıtım yapılması amacıyla üç ihracatçı birliğinin aldığı “Kanatlı Tanıtım Grubu” kurulması kararını Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat (DTM) Genel Müdürlüğü onayladı. Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, Türk özel sektörünün dünya standartlarında üretim yapan entegre tesislere sahip olduğunu belirterek, şunları söyledi:
  Çok hızlı gelişti
  “Son yıllarda yürüttüğümüz çalışmalar sayesinde Rusya’ya ve ısıl işlem görmüş ürünlerin Avrupa Birliği’ne ihracatını yapabilir konuma geldik. Özellikle Ortadoğu ve Uzakdoğu pazarlarında hızlı gelişim gösterdik. Bu yıl 500 milyon dolara ulaştıktan sonra bir sonraki hedefimiz sektör olarak 1 milyar doları yakalamak. Tanıtım Grubu bu hedefe ulaşmamızda köprü görevi üstlenecek” dedi. Türkiye’de tavuk eti maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle yurtdışındaki rakiplerle fiyat rekabetinde dezavantajlı olduklarına işaret eden Kızıltan, “Fiyatların düştüğü noktada ihracat yetiştiricilerimizin can simidi oluyor” diyerek sözlerini noktaladı.

  GRUP 9 ÜYELİ

  Kanatlı Tanıtım Grubu, DTM Tarım Ürünleri Dairesi Başkanlığı koordinatörlüğünde İstanbul ve Ege İhracatçı Birlikleri’ni temsilen 3’er, Akdeniz İhracatçı Birlikleri’ni temsilen 2 olmak üzere toplam 9 üyeden oluşacak. Kızıltan, “Kanatlı Tanıtım Grubu olarak, Türk kanatlı eti ve ürünlerinin rekabet imkanını geliştirmek ve pazar çeşitliliğinin sağlanması amacıyla, bütçe imkanları çerçevesinde etkin bir program dahilinde yurtdışı tanıtım faaliyetleri yürüteceğiz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı