Ege Haberleri

  Taş ocağı eylemi şenliğe dönüştü

  Taylan YILDIRIM/ İZMİR
  11.01.2015 - 01:31 | Son Güncelleme:

  İstanbul Otoyolu inşaatında kullanılmak üzere malzeme alınacak taş ocağının kurulmak istendiği Kemalpaşa İlçesi'nin Akalan Köyü'nde, direniş şenliğe döndü. Küçük çocuklardan yaşlılara kadar direniş bölgesinde toplanan köylülere, CHP milletvekilleri Musa Çam, Mustafa Moroğlu, Alaattin Yüksel ve Hülya Güven'den de destek geldi. Köylülerden 85 yaşındaki Fatma Avcı, torunları için, onların geleceği için ölene kadar da olsa bu noktada bekleyip mücadele edeceklerini söyledi.

  İzmir- İstanbul arasında yapımı halen devam eden otoyol inşaatında çalışan bir taşeron şirket, dolgu malzemesi çıkartılması amacıyla Kemalpaşa Akalan Köyü'ne taş ocağı açılmak istedi. Kendilerinden habersiz alınan bu karara isyan eden köylüler, yürütmenin durdurulması için hukuk mücadelesi başlattı. Bunun yanı sıra yine köylüler, taş ocağı için şantiye kurulup iş makinalarının gelmesine isyan etti. Önceki gün şantiye binasını basan köylüler, iş makinaları ile şantiye binalarının camlarını kırdı.

  Taş ocağı eylemi şenliğe dönüştü

  DİRENİŞLERİNİ BİTİRMEDİLER

  Ancak hem Kemalpaşa Kaymakamlığının açıklamaları, hem de jandarmanın girişimleri Akalan Köylülerini, direnişlerinden vazgeçirmedi. Direniş bölgelerine çadırlar kurup geceyi de burada nöbet tutarak geçiren köylüler, bugün de, şenlik havasında etkinlik düzenledi. Köylü kadınlar, bir yandan hamur açıp pişi yaptı, diğer yandan da gelenler için çaylar demledi. Köylü kadınlar, yaktıkları büyük ateşlerin çevresinde ısınmaya çalışıp kendilerine destek vermeye gelen çevrecilere, vatandaşlara, pişi dağıttı.
  Taş ocağı eylemi şenliğe dönüştü
  85 YAŞINDAKİ DİRENİŞÇİ
  Taş ocağı bekleme noktasında destekçilerin yanı sıra, küçük çocuklardan yaşlılara kadar yediden yetmişe Akalan köylüleri de, toplandı. Burada direnişin sembol isimlerinden birisi de 85 yaşındaki Fatma Avcı oldu. Fatma Avcı, "Torunlarım için, onların geleceği için ölene kadar da olsa bu noktada bekleyip mücadele edeceğim. Sonuna kadar ya ölümü ya da bu iş bitecek" dedi. Ellerinde bir süre önce geçen tren yolundan dolayı tarla kalmadığını söyleyen Urfe Karabacak, "Aylığımız yok, gelirimiz de yok. Torunumuz var. Kendimizi zor besliyoruz. Bu da yapılırsa ne yapacağız?" dedi. Köylü kadınlardan Ayşe Yapar ise, "Her gün burada bekliyoruz. Beklemeye de devam edeceğiz. Çocuklarımızın okuluna yakın bir bölge. Tren yolundan dolayı evlerimizin duvarları çatladı ses çıkarmadık. Ama artık kirazımız zeytinimiz elimizden gidiyor. Sonuna kadar direneceğiz" dedi.
  Taş ocağı eylemi şenliğe dönüştü
  SİYASİLERDEN DE DESTEK GELDİ
  Akalan Köylülerine siyasilerden de destek geldi. CHP İzmir milletvekilleri, Musa Çam, Mustafa Moroğlu, Alaattin Yüksel ve Hülya Güven de bölgeye gelip köylülerle beklemeye başladı. Milletvekillerinden Musa Çam, otoyol yapımına karşı olmadıklarını, bunlar yapıldığı sırada doğaya, köylüye zarar verilmesine karşı olduklarını, zarar vermeyen uzak yerlere taş ocağının yapılması gerektiğini, direnişe desteklerinin süreceğini söyledi. DSP İl Başkanı Selçuk Karakülçe de yine köylülere destek verenler arasında yer aldı.
  Taş ocağı eylemi şenliğe dönüştü
  YÜRÜTMEYİ DURDURMA BEKLİYORUZ
  Taş ocağı yapılmaması için köylülere destek verip dava açan Avukat Şehrazat Mercan ise, olayın hukuksal boyutuyla ilgili açıklama yaptı. Mercan, "Ben 40 köylü adına dava açtım. Burada ÇED gerek yoktur kararıyla girip çalışma yapmak istiyorlar. Ama burada mera var, kirazlık var, okul var. Burası olmaz bir yer. Mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı bekliyoruz" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı