Ege Haberleri

  Tartışma sürüyor

  Hürriyet Haber
  02.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  EGE Kuru Meyve İhracatçıları Birliği Başkanı Eliya Alharal, kuru incir ihracatında, ilk yükleme tarihinin 29 Eylül olarak belirlenmesine tepki gösteren TARİŞ İncir Birliği Başkanı Ahmet Fevzi Aruman'ı eleştirdi. Kuru incir ihracatının büyük bölümünü özel sektörün yaptığını belirten Alharal, ‘‘Biz olağanüstü genel kurulda, tarihi belirledik. Bizler ihracatla para kazanıyoruz. Niye ihracatta geç kalıp, daha az para kazanalım?’’ dedi.

  TARİHİN, incirlerin tam olarak kuruması ve aflatoksin oluşumuna meydan vermemek için 29 Eylül olarak belirlendiğini söyleyen Alharal, ‘‘İlk yükleme tarihi daha erken olunca, üretici incirini kurumadan topluyor. Bu da aflatoksin oluşturuyor. 10 yıl önce aflatoksin yüzünden ciddi bir darbe almıştık. Bunu kimse unutmamalı’’ dedi.

  HER yıl üreticiden alınan kuru incir fiyatının, bir dolar civarında olduğuna dikkati çeken Alharal, incir fiyatını önümüzdeki günlerde tespit edeceklerini söyledi. Alharal, ‘‘Fiyatı kalibrasyona göre belirliyoruz. Ama fiyat bu yıl da ortalama bir dolar seviyesinde olacak’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı