Ege Haberleri

  Tartan, İzzet Begoviç'le görüştü

  DHA
  14.07.2012 - 13:28 | Son Güncelleme:

  Hakan Tartan Potoçari'deki şehitlikte 10 binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen törenlerde Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Bakir İzzetbegoviç ile bir araya geldi.


  AVRUPA'nın en büyük trajedilerinden olan ve 8 bin 372 kişinin katledildiği Srebrenitsa Soykırımı'nın, 17'nci yılında Konak Belediyesi ve Boşnak Dernekleri üyelerinin de katılımıyla hüzünlü anlar yaşandı.
  Potoçari'deki şehitlikte 10 binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen törenlerde Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Bakir İzzetbegoviç ile bir araya geldi. İzzetbegoviç, Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan kanalıyla Türkiye'nin gösterdiği yakınlığa teşekkür etti.
  Törenlerde Konak Belediyesi ve İzmirli Boşnaklar Derneği'nin bir ay önce başlattığı “Srebrenitsa'ya bir mektup da sizden” kampanyası ile toplanan 5 bin hüzün, dostluk ve dayanışma dolu mektuplar Srebrenitsalı annelere teslim edilirken duygulu anlar yaşandı, birçok insan gözyaşlarına hakim olamadı. Anma töreninde İzmir heyeti pankartlarla anma alanında yürürken toplanan çok sayıda insan tarafından dakikalarca alkışlandı.
  Cumhurbaşkanı İzzetbegoviç “Dostluğunuzu hissetmek çok güzel, Türkiye'ye kucak dolusu sevgi ve selamlar gönderiyorum. Bu desteği görmek beni ve vatandaşlarımızı çok mutlu etti” derken Tartan da İzzetbegoviç'le geçmişten gelen bir dostluğunun olduğunu söyledi. Tartan, Türkiye'nin bu konuya gösterdiği duyarlılıktan Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı'nın büyük memnuniyet duyduğunu belirterek “İnsanlar gerçekten çok acılı. İzmir olarak büyük bir gurur yaşattık. Elimizde pankartlar, mektuplarımız, Türk delegasyonu olarak bu acılı günlerinde onların yanında olmamız. Yolda toplu mezarların olduğu yere yürürken alkış tufanı koptu. Konak Belediyesi ve İzmir Boşnaklar Derneği olarak büyük bir gurur yaşadık. Oradaki insanlarımızın, soydaşlarımızın acılarını paylaştık. Bir mesaj verdik. 'Bu tür acılar artık yaşanmasın' Çünkü eğer unutursak unutturursak tarihin tozlu sayfalarında birçok tekrarlar var. En azından Srebrenitsa dayanışması, Saraybosna'da yaşananlar herkese ders olur. Onun için biz ısrarla destek vermeye devam edeceğiz. Srebrenitsa annelerinin, Boşnak soydaşlarımızın, yurttaşlarımızın her zaman yanında olacağız.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı