Ege Haberleri

  Tarıma otoban engeli

  Osman Nuri BOYACI / DENİZLİ, (DHA)
  06.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Denizli Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim Gür, yapım çalışmalarına başlanan Aydın-Denizli Otobanı inşaatıyla sadece Sarayköy-Kaklık arasında en az 3 bin dekar sulu ve verimli tarım alanının amaç dışı kullanıma açılacağını ileri sürdü.

  Otoban için alternatif güzergah seçilmesi gerektiğini vurgulayan Gür, "Üzerinde her türlü ürünün yetiştirildiği verimli toprakların bulunduğu bu alanın, yol yapımı için amacı dışında kullanıma açılması tam bir çevre katliamıdır. Bir ülkenin kendi kendine intiharı demektir. Gelecek kuşaklara ihanettir. Hele küresel ısınmaya ve buna bağlı iklim değişikliklerinin gelecekteki olası olumsuz etkileri göz önüne alınırsa, böylesine bir daha geri dönüşü olmayacak olan bu uygulama tam bir facia olacaktır. Henüz vakit varken, birilerine rant yaratmak adına bu uygulamadan derhal vazgeçilmelidir" diyerek, tepkisini dile getirdi. Gelecekte su ve gıda savaşlarının yaşanacağının apaçık ortada olduğunu belirten Gür, Büyük Menderes Havzası’nın su ve toprak kaynaklarının yok olması yanında, yaratacağı çevre kirliliği ile de tam bir katliam yaratacak olan bu uygulamaya herkesin karşı çıkmasını istedi.

  Yelken şenliği

  TÜRKİYE’nin en büyük deniz organizasyonu olan 20. Uluslararası Bodrum Kupası Yelkenli Ahşap Yat Yarışları, bu yıl 22- 26 Ekim tarihleri arasında Bodrum- Güllük- Bodrum rotasında gerçekleştirilecek. Era Bodrum Yat Kulübü ile Bodrum Belediyesi tarafından organize edilen etkinlikte 100’ün üzerinde yat Ege’ye yelken açacak. Konser, defile ve çeşitli etkinliklerin de yer alacağı yarışmalar, Bodrum’da festival havası estirecek. İlk kez 2004 yılında gerçekleştirilen "sevgi çemberi" ise yine 48 yatın katılımı ile Güllük Körfezi’nde yapılacak.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı