Ege Haberleri

  Tarıma ayda 1 milyar

  M. Hakkı ÖZBAYIR-Evren KASIRGA-İLKER KILIÇASLAN, (DHA)
  21.01.2011 - 22:23 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımıcı Bülent Arınç ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, 2011-2015 yeni dönem kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programını Manisa’da anlattı. Anemon Otel’de düzenlenen toplantıya Manisa Valisi Celalettin Güvenç, İzmir Valisi Cahit Kıraç, Belediye Başkanı MHP’li Cengiz Ergün, AK Parti Manisa milletvekilleri, Manisa OSB Başkanı Dr. Sait Türek, Ziraat Odası Başkanı Nuri Sorman, TEGDEM Genel Müdürü Mehmet Taşan ve üreticiler katıldı.

  Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, kırsal kalkınma yatırımlarının her yıl artarak devam edeceğini belirterek, “16 kanun çıkardık, yasal düzenleme yaptık. Bu yıl ilk altı ayda bakanlığımız destekleme bütçesinde 6 milyar lira ödeme yapacağız” dedi. Eker, Dünya Bankası’nın ülke raporlarına göre Türkiye’nin tarım sektöründe 8 yıl içinde 11’incilikten 8’inciliğe yükseldiğini belirtti. En gelişmiş ülkelerin bile zirai ithalat yaptığını belirten Eker, Türkiye’nin sattığı tarım ürününün aldığından fazla olduğunu söyledi, “70 milyon vatandaş ile yılda 30 milyon turist bu ülkede doyuyor” dedi.

  VERİMLİLİK ARTTI

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yarımcısı Arınç da, sanayide büyüyen Manisa’nın tarımda gerilemediğini belirtti. Arınç, “Tarımda dünya 8’inciliğine yükseldik. Tarım alanları genişlemedi ve tarım nüfüsu artmadı. Aksine eksildi. Bu artış nasıl sağlandı, bu sadece verimle izah edilebilir. Biz verimi ve kaliteyi artırdık. Tarım havzaları projesi, üretim planlaması, üründeki çeşitlilik ve verimi arttırmak bu dönemdeki başarılarımızdan sadece birkaç tanesidir” dedi. Arınç, kırsal kalkınma programıyla her ay 1 milyarlık destek yapılacağını söyledi.

  U-16’ya baklava ikramı

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bahar Kupası maçları için Anemon Otel’de kampta bulunan U-16 Milli Takım oyuncularına baklava ikram etti. Takım kaptanı Muhammet’e de elleriyle baklava yedirdi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı