Ege Haberleri

  Tarihle sanatı birleştirdiler

  Seyfi GÜL / FOÇA, (DHA)
  13.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezi'nde açılan resim, seramik ve metal işleme sergisinde tarih ile sanat birleşti. Nilüfer Ünlütürk ile Zeynep Atik Miniscalco'nun sergisi büyük beğeni kaçandı.

  Seramik sanatçısı Nilüfer Ünlütürk, Foça'nın 5 bin yıla dayanan tarihindeki simgelere ağırlık verdiğini söyledi. Adını foklardan almasına rağmen, Foça'nın asıl simgesinin hem yapıldığı tüf taşından hem de döneminde basılan sikkelerde daha fazla bulunmasından dolayı Griffon’lar olduğunu belirten Nilüfer Ünlütürk, “Griffon'lar kartal başlı, yılan gövdeli yaratıklar. 2005 yılında Athena Tapınağı ve civarında bulunan heykelcikler ve dönem paralarının üzerinde yoğunlukla yer aldığı görüldü.

  Büyük bir olasılıkla tapınağa bekçilik yaptığına inanılıyor. Ben de bu tarihi öğeyi, Foça'nın kedileri, atları, balıkları, horozu gibi bilinen diğer simgelerle birlikte seramiklerime yansıttım. Amacım tarihsel ve güncel sembolleri ve ifade ettiklerini sanatın okşayıcılığında gündemde tutmak” dedi.

  Sergideki akrilik tablolar ve metal işleme eserlerin kendisine ait olduğunu belirten Zeynep Atik Miniscalco da, “Değişik sanat dallarından eserlerimizi sergiliyoruz, ama ortak noktamız Foça. Nilüfer Ünlütürk ile ortak konumuz Foça'nın tarihi ve güncel sembolleri” dedi.
  Sergi 14 Temmuz'a kadar açık kalacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı