Ege Haberleri

  Tarihi küpler çıkarılmayı bekliyor

  İlker KILIÇASLAN / MANİSA, (DHA)
  16.08.2012 - 10:34 | Son Güncelleme:

  Manisa Organize Sanayi Bölgesi içinden geçen Karaçay Deresi'nde yapılan set çalışmaları sırasında tarihi küpler bulundu. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, deredeki çalışmaları durdururken, tarihi küplerin açığa çıkarılması için önümüzdeki hafta kazılara başlanacağı açıkladı.


  Manisa merkezdeki Organize Sanayi Bölgesi'nin (OSB) içinden geçen Karaçay Deresi'nde DSİ tarafından başlatılan set çalışmaları çerçevesinde işçiler 20 gün önce kazı yaparken tarihi küp parçaları ve duvar kalıntıları ortaya çıkardı. Derenin içinde bir duvar kalıntısının yanında sıralı şekilde dizilmiş küpleri gören işçiler, durumu önce DSİ 22. Şube Müdürlüğü'ndeki yetkililere bildirdi. DSİ 22. Şube Müdürlüğü'nden Karaçay Deresi'nde tarihi küplerin bulunduğu haberini alan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, derede küplerin bulunduğu kısımdaki çalışmaları durdurdu. 20 gündür çalışmanın durdurulduğu kısımda organize sanayi bölgesine ait arıtma tesisinden pis sular akmaya devam ederken, yerde dizili olarak bulunan yaklaşık 10 tarihi küp ise çıkarılmayı bekleniyor.
  Küplerin bulunduğu yerde incelemelerde bulunan araştırmacı yazar Haydar Aksakal, tarihi küplerin Helenistik Dönem'e ait olabileceğini dile getirdi. Helenistik Dönem'de yaklaşık 1 metre uzunluğundaki küplere zeytinyağı, bakliyat, şarap ve tahıl gibi erzakların konulduğunu anlatan Aksakal, “Küpler gömülü olarak bulunan tarihi bir duvar kalıntısının kenarı dizilmiş gibi duruyorlar. Bazıları şu an yerin altında. Bazıları ise parçalanmış şekilde görünüyor. Ancak üzerinden OSB arıtma tesisini atık suları için net bir görüntü alamıyoruz. Sadece dışarı çıkarılan parçalarından varsayım yapıyoruz. Bu küpler Helenistik dönemden kalmış olabilir. Ancak tam manasında kazı yapılması gerekir. Küplerin içi dolumu boş mu bilinmiyor. Ayrıca derede küplerin bulunması bu bölgede bir yerleşim yerinin olduğunu gösteriyor anlamına gelir” diye konuştu.


  KAZIYA ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA BAŞLAYACAK
  İl Kültür ve Turizm Müdürü Erdinç Karaköse ise Karaçay Deresi'nde tarihi küplerin bulunduğu yerdeki alanda DSİ'nin set çalışmasının durdurulduğunu belirterek, “Konuyu tarihi küpler için kazı çalışması yapılması konusunda İzmir Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'na yazı gönderdik. O bölgedeki çalışmayı da durduk. Önümüzdeki hafta içinde yazımıza cevap gelir ve bölgede kazı çalışmalarına başlarız. Ancak o bölgede bir yerleşim biriminin olduğunu sanmıyoruz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı