Ege Haberleri

  Tarihe yazılan destanın adı

  Cem ULUCAN / AYDIN, (DHA)
  08.09.2014 - 01:07 | Son Güncelleme:

  AYDIN’ın düşman işgalinden kurutuluşunun 92’inci yıl dönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınlayan Vali Erol Ayyıldız, “Milli mücadele meşalesinin ilk yakıldığı, milli ruhun canlandırıldığı, Ege Bölgesi’nin incisi, efeler diyarı Aydınımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 92’inci yıl dönümünü kutlamanın mutluluğu, gururu ve heyecanı içerisindeyiz. Milli mücadele, Anadolu’nun her karış toprağına yüce milletimizin mübarek kanı ve tertemiz alın teri akıtılarak tarihe yazılmış bir kahramanlık destanıdır. Tarihin bu eşsiz destanının en önemli bölümlerinden birini de güzide ilimiz Aydın’da verilen kurtuluş mücadelesi teşkil ediyor. Aydın’ın 27 Mayıs 1919’da Yunanlılar tarafından işgal edilmesinin ardından yediden yetmişe Aydın halkı, yurt savunmasında ve düşman işgalinin kırılmasında her türlü fedakarlığı göze alarak, birlik ve beraberlik içerisinde canları pahasına mücadele vermişlerdir” dedi.


  Gençlerin beynine nakşetmeliyiz
  Aydın’ın kurutuluşunun tarihi öneminden söz eden Vali Ayyıldız, mesajına şöyle devam etti: “Aydın’ın kurtuluşu; bağımsızlık aşkının hava, ekmek ve sudan daha kıymetli olduğunun tarihe kayıt düşüldüğü destanın adıdır. Efelerin ve efe ruhlu Aydın halkının başı dik, alnı açık Hak’ka yürüyüşüdür. Aydın’ın kurtuluşu, toprağı vatan yapan iradenin, toprakta filizlenişi, bir milletin yeniden varoluşunun eşsiz bir örneğidir.
  Bu anlamda 7 Eylül gururla ve inançla kutlamamız gereken müstesna bir gündür. Ecdadımızın tarihe yazdığı bu kahramanlık destanını gençlerimizin beyinlerine tarihimizin en büyük derslerinden birisi olarak nakşetmeliyiz. Aydın ilimiz ve ilçelerinin düşman işgalinden kurtuluşunun 92’inci yıl dönümünde bu mücadele ruhunu yeniden her alanda canlandırmalıyız. Yaşadığımız tarihi süreçlerden ders alarak gençliğimize mücadele ruhu aşılamalı ve memleketimizi, Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef gösterdiği yüksek medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmalıyız”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı