Ege Haberleri

  Tarçınlı bal raflara girdi

  Hürriyet Haber
  26.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir’den yılda 2 bin ton ihracat yapan Ege NKM, tarçınlı, limonlu ve ginsengli ballarla sektörde yeni bir dönem başlattı.

  OSMANLI’dan bugüne evlerde yapılan tarçınlı bal, ilk kez endüstriyel ortamda üretildi. Tarçının yanında ginseng ve limonlu bal da geliştiren İzmirli Ege NKM şirketi, kış dönemi satışlarını artırdı. Ege NKM Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Bal Üreticileri Birliği Başkanı Nedim Kalpaklıoğlu, Anadolu’nun bal üretiminde büyük potansiyele sahip olmasına rağmen tüketimin kişi başına yarım kilogramda kaldığını, bunu artırmak için tüm şirketlerin çaba gösterdiğini söyledi.
  Çeşit çok
  Tüketicinin ilgisini çekmek amacıyla bir süredir ürün geliştirme çalışması yaptıklarını kaydeden Kalpaklıoğlu, balın baharatlarla karıştırılmasının Eski Yunan tıbbında bilindiğini, Osmanlı mutfağında uygulandığını, halen bazı evlerde yapıldığını hatırlattı, “Ürünlere müthiş ilgi oldu. Öyle ki her bal çeşidi farklı müşterilere hitap eder hale geldi. Tarçınlı ve limonlu bal sağlık amaçlı alınırken, ginsengli balı sporcular tercih ediyor” diye konuştu.

  İSTİHDAMA KATKI VAR

  Bal tüketiminin yılda kişi başına 1 kilograma çıkarılması halinde insan sağlığının yanında istihdam sorununa da büyük katkı sağlayacağını ifade eden Nedim Kalpaklıoğlu, ülkenin en güzel çiçek ballarının Doğu ve Güneydoğu’dan geldiğini söyledi, “Dolayısıyla bu bölgelerimizdeki işsizlik sorununa çok katkısı olur. Hele organik üretim yapılırsa ihracat imkanı bulunur. Bal Sanayicileri Derneği olarak biz oradaki arıcıları organik üretim konusunda eğitmeye hazırız” dedi.

  TANITIM GRUBU

  Aynı zamanda Türkiye Bal Sanayicileri Birliği Başkanı da olan Nedim Kalpaklıoğlu, Türkiye’de iç tüketimin artması ve Bal Tanıtım Grubu kurulmasının hedeflendiğini, okullarda bal dağıtımı yapılmasının planlandığını belirtti. Kalpaklıoğlu, tüm kesimlerin ulaşabileceği fiyatların yakalanabilmesi için ambalajların küçültüldüğünü dile getirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı