Ege Haberleri

  Talihsiz Sümeyya yokluk kurbanı mı

  Hikmet SEPET / KULA, (DHA)
  01.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Manisa’nın Kula İlçesi’nde evlerinde fenalaşınca götürüldüğü Devlet Hastanesi’nde duran kalbi yeniden çalıştırılan ilköğretim öğrencisi, yoğun bakım ünitesi olmadığından iki saat sonra gönderildiği Turgutlu’da yaşamını yitirdi.

  MANİSA Kula’da Kavacık İlköğretim Okulu 7’nci sınıf öğrencisi Sümeyya Sapmaz (12), çarşamba günü saat 23.30 sıralarında evinde fenalaştı. Çiftçi baba Mehmet Sapmaz’ın (46) Kula Devlet Hastanesi’ne götürdüğü Sümayya’nın kalbinin durduğu belirlendi. Kalbi çalıştıran doktorlar, Sümeyya’nın yoğun bakım ünitesi bulunan bir hastaneye götürülmesine karar verdi.

  İki saat cevap yok

  Manisa ve Salihli devlet, İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma, Ege Üniversitesi hastaneleriyle bağlantı kuruldu. Ancak, iddiaya göre, bu hastanelerden sevk için iki saat onay alınamadı. Son olarak Turgutlu Devlet Hastanesi’yle yapılan görüşmede, hasta kabul edildi. Bir doktor ve iki hemşire gözetiminde ambulansla Turgutlu Devlet Hastanesi’ne götürülen Sümeyya, hemen yoğun bakıma alındı. Ancak, talihsiz kız, doktorların çabalarına karşın, yaşamını yitirdi, cesedi otopsi için İzmir Adli Tıp Kurumu’na götürüldü.

  Başkaları yanmasın

  Kızının ölümü üzerine gözyaşlarına boğulan Mehmet Sapmaz, "İnsan hayatı bu kadar ucuz mu? Kızım zamanında yoğun bakım ünitesine götürülebilseydi kurtarılabilirdi. Kızımın, bilinen bir sağlık sorunu yoktu. Biz yandık, başkaları yanmasın. Bu soruna bir an evvel çözüm bulunsun" dedi.

  Kula Devlet Hastanesi Başhekim Vekili Opr. Dr. Ahmet Ersoy, genç kızı yaşatabilmek için ellerinden geleni yaptıklarını belirterek, "Ancak, olanaklarımız sınırlı. Yoğun bakım ünitemiz olmadığı için hastayı çaresiz başka hastaneye sevk etmek zorunda kaldık. Sevk zincirinde büyük sıkıntı yaşandı" diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı