Ege Haberleri

  Suyumuzu bilim korudu

  Hürriyet Haber
  28.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bilimsel Kurul, EBSO ve İlçe belediyelerin Tahtalı Havzası'nda sanayi faaliyetine izin ve imar talebini, ‘‘suyu kirleteceği’’ için kabul etmedi.

  İZMİR'in 20 yıllık su ihtiyacını karşılayacak Tahtalı Barajı Havzası'nın korunması için taviz verilmeyecek. Ege Bölgesi Sanayi Odası'nın (EBSO) havza içindeki depo alanlarında sanayi faaliyeti, ilçe belediyelerin ise yeni imar alanları açılması ve koruma yönetmeliğinin esnekleştirilmesi talebini inceleyen bilimsel kurul, raporunu açıkladı.

  Üniversitelerin raporu

  EGE ve Dokuz Eylül Üniversitesi ile Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nden 9 meslek dalında 43 bilim adamı, havzada evsel, endüstriyel ve tarımsal kirlilik olduğunu, bunun kaçak yapılaşma ve sanayileşmeden kaynaklandğını tespit etti. Raporda, bu faaliyetler devam ettiği sürece göl suyunun kalitesinin risk altında olduğu açıklandı.

  Yönetmelik revize edilmeli

  EBSO ve belediyelerin taleplerine dayanak gösterdikleri Çevre Kanunu Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği'nde öngörülen değişikliklerin Tahtalı Havzası'nın korunmasını tehlikeye sokacağı belirtildi. Su havzalarının tek bir mevzuata göre korunmasının mümkün olmayacağı belirtilen raporda, Tahtalı Havzası Koruma Yönetmeliği'nin revize edilip sürdürülmesi istendi.

  Meclis’te açıklandı

  BÜYÜKŞEHİR Belediye Meclisi'nin olağanüstü toplantısında İZSU Çevre Koruma ve Arıtma Daire Başkanı Suzan Gök, Bilimsel Kurul Raporu'nu açıkladı. Gök, gölle birlikte toplam 555 kilometrekare alana sahip Tahtalı Havzası'nda 305 milyon metreküp su rezervi bulunduğunu açıkladı. Havzadaki 720 kaçak yapının 112'sinin yıkıldığını söyleyen Suzan Gök, yıkılması kesinleşen 380, önlem alınarak izin verilecek 133 yapı bulunduğunu söyledi. Keler ve Çakmakköy'de 400 hanenin istimlak edilerek boşaltıldığını belirten Gök, 18.5 kilometre mutlak koruma alanı etrafının çitle çevrilmesinin sürdüğünü, 300 hektarlık alanda da ağaçlandırma yapılacağını belirtti. Bilimsel Kurul Raporu ile uygulanan Havza Koruma Yönetmeliği'nin suyun korunması açısından doğru olduğunun ortaya çıktığını söyleyen Suzan Gök, ‘‘Rapor doğrultusunda bire bir madde bazında göl suyunun kalitesinin korunması ana ilkesinden hareketle revize edilerek taslakların en kısa sürede oluşturulması için çalışmalar başlayacak‘‘dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı