Ege Haberleri

  Süt protestosu halka yaradı

  Oben ULU/BERGAMA (İzmir), (DHA)
  29.03.2016 - 14:58 | Son Güncelleme:

  İZMİR’in Bergama İlçesi’nde, süt fiyatlarındaki düşüşe ve süt tüketiminde azalmaya dikkat çekmek için süt üreticileri ’Her gün, her yaşta süt tüketelim’ sloganıyla halka 600 litre süt ücretsiz dağıttı.

  Süt protestosu halka yaradı

  Bergama Ziraat Odası öncülüğünde biraraya gelen süt üreticileri, Bergama Cumhuriyet Meydanı’nda ücretsiz 600 litre süt dağıttı. Eyleme bazı CHP’li vatandaşlarla birlikte, Bergama Süt Kooperatifi kurucuları ve sivil toplum kuruluşlarının üyeleri de destek verdi. Eylemde ’1 bardak çay 1 TL, 1 litre süt 75 kuruş’, ’Su paralı, süt bedava’, ’Süt üreticisine sahip çık’ yazılı dövizler açıldı.

  "Her gün, her yaşta süt tüketelim" sloganıyla biraraya geldiklerini kaydeden Bergama Ziraat Odası Başkanı Nuri Çakmaklıoğulları, süt fiyatlarındaki istikrasızlığın üreticileri sıkıntıya soktuğunu belirterek "Fiyatlar çok düştü. Amacımız gündem oluşturarak, durumu herkese anlatabilmek" dedi. Bergama’da kuruluş aşamasında olan Bergama Süt Kooperatifi’nin kurucularından, süt üreticisi avukat Mehmet Nuri Toker, süt fiyatlarında yaşanan istikrarsızlığa bağlı olarak üreticinin mağduriyetini protesto etmek için toplandıklarını vurguladı. Türkiye’de süt fiyatlarının dünya standartlarının çok altında olduğunu savunan Toker, "Biz diğer yerlerde yapılan süt dökme eylemi yerine, insanlara ücretsiz süt dağıtarak tatmalarını sağlamayı tercih ettik. Bugün yem fiyatlarının ortalama kilo başına 1 lira olduğunu düşünürsek, sütün minimum 1 lira 30 kuruştan satılması gerekir. Geçen ay sütün 86 kuruşa satılması kabul edilemez bir durumdur. Biz üreticiler olarak bu durumu protesto etmek için sütlerimizin bir bölümünü halka ücretsiz dağıtmak için getirdik" dedi.   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı