Ege Haberleri

  Suruç’taki terör katliamı İzmir’de protesto edildi

  Tufan HAMARAT / İZMİR, (DHA)
  22.07.2015 - 01:09 | Son Güncelleme:

  ŞANLIURFA’nın Suruç İlçesi’ndeki Amara Kültür Merkezi önündeki bombalı terör saldırısından sonra, bazı sivil toplum kuruluşları ve partilerin çağrısı üzerine İzmir’in Konak İlçesi Alsancak Semti’nde toplanan yaklaşık bin 500 kişi, Suruç’ta terör katliamını protesto etti.

  Suruç’taki terör katliamı İzmir’de protesto edildi

  Suruç’taki terör saldırısının ardından aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi’nin (ESP) de bulunduğu bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının çağrısı üzerine, Alsancak Semti Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişinde saat 19.00’da yaklaşık bin 500 kişi toplantı. Eyleme Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Tacettin Bayır ile HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan da katıldı. Gruptakiler sık sık "Bedel ödedik, bedel ödeteceğiz" ve "Faşizmi döktüğü kanda boğacağız" diye slogan attı. Bu sırada, grubun arkasında kim tarafından atıldığı belirlenemeyen iki maytap patladı, ancak bir olumsuzluk yaşanmadı.

  Suruç’taki terör katliamı İzmir’de protesto edildi

  Grup adına, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi Deniz Bakır basın açıklaması yaptı. Bakır, "Canice saldırı halkımız arasında oluşturulmak istenen dayanışmaya, birlikte yaşama iradesine karşı yapılmıştır. Bu saldırıda, 7 Haziran seçimlerinde halklarımızın ortak barış ve birlikte yaşama iradesinin kazanımlarını ortadan kaldırma isteği vardır. Acımız derin, öfkemiz sonsuzdur. Acılarımızı öfkeye dönüştüreceğiz. Bu katliama karşı ortak ve birleşik bir mücadele ekseni oluşturarak halk düşmanlarına hak ettikleri yanıtın verileceğinden kuşku duymuyoruz" dedi.

  Suruç’taki terör katliamı İzmir’de protesto edildi

  Açıklamanın ardından kalabalık grup, AK Parti Konak İlçe Teşkilatı’na yürümek istedi, ancak yoğun güvenlik önlemleri alan polis buna izin vermedi. Grupla polis arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Ardından Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne yönelen grup, cadde boyunca yürüyüp kordona çıktı. Kordondan Alsancak Orduevi önüne kadar yürüyen grubun daha fazla ilerlemesine polis izin vermedi. Gruptaki bazı kadınlar gözyaşlarına engel olamadı. Bir kişi yola yatıp bir süre eylem yaptı. Orduevi yakınlarında oturma eylemi yapan grup daha sonra dağıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı