Ege Haberleri

  Sümerbank arazisi paylaşılamıyor

  Turan GÜLTEKİN/ İZMİR (DHA)
  07.08.2012 - 11:21 | Son Güncelleme:

  Sümerbank arazisine çok talip olunca 114 bin metrekarelik alanın yeniden planlanması gündeme geldi.

  Alsancak’ta bulunan ve kentin kalan en son büyük alanı olan eski Sümerbank arazisine Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir İl Emniyet Müdürlüğü, İzmir Ticaret Odası hatta Ege Mahallesi’nden taşınacak olan Romanlar talip oldu. Taliplerin artması bazı bölümleri sit olan 114 bin metrekarelik alanın yeniden planlanması gündeme getirdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bakan Ertuğrul Günay’ın imzasıyla 3 Temmuz günü önceden 37 bin metrekaresine talip olduğu alanın tamamını isteyince konu İzmir İl Genel Meclisi’ne geldi. Meclis’in bugün yapılan oturumda konuşan İzmir İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci araziye çok talip olduğunu son olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın arazinin tamamını istediğini dile getirdi. Başkan Değirmenci, “Ege Medeniyetler Müzesi’nin yapılması düşünülen Sümerbank arazisinin talipleri çoğaldı. 114 bin metrekarelik arazinin tamamını veya bir kısmını isteyen kurumlar, bölgenin imar planlarının tamamlanmasına az bir süre kala bizimle temasa geçtiler. Önceden 37 bin metrekarelik alanı talep eden Kültür ve Turizm Bakanlığı, Temmuz ayında gönderdiği yazıyla alanın tamamı olan 114 bin metrekareyi istedi. Sümerbank arazisine bakanlığın yanı sıra İzmir Ticaret Odası, İzmir İl Emniyet Müdürlüğü, Ege Üniversitesi, Anadolu Otizm Vakfı ve son olarak Roman dernekleri de talip oldu. Bu durumda arazinin yeniden planlanması gerekliliği ortaya çıktı” dedi.
  Alanın bir kısmının 4 diğer bir kısmının da sınırsız katlı imara sahip olduğunu anlatan Başkan Değirmenci, “Arazi kent merkezinde kalan en büyük ve en değerli arazi istenen her şeyin yapılabileceği imar şartlarına sahip. Bölgenin yakınlarında, Alsancak Stadı, Ege Mahallesi, Tariş Depoları ve özel sektöre ait yerler var. Bunların tamamı ele alınarak çalışma yapılmalıdır. Tüm kurumlara çağrı yapıyorum. Sümerbank alanıyla ilgili imar komisyonumuza öneri sunsunlar. Bu konu komisyonumuzda tartışılsın. Eylül ayındaki meclis toplantılarımızda yeniden görüşüp karara varalım. Ancak bu alanın bir bütün olarak belli bir amaca yönelik kullanılması daha uygun olur. Sümerbank alanı İzmir’in en önemli noktalarından birisi olacaktır” diye konuştu.
  Değirmenci’nin ardından söz alan CHP Grup Başkanvekili Hüseyin Mumcuoğlu, parti grubu olarak çalışma başlattıklarını, AKP Grup Başkanvekili Nazmi Kalyoncu ise alanın planlanmasında gecikme yaşanmaması gerektiğini söyledi.


  GÜZEL BİR GELİNİMİZ VAR
  CHP’li Mahmut Esat Aslan’ın benzetmesi ise meclis üyeleri arasında gülümsemelere yol açtı. Aslan, “Bizim çok güzel bir gelinimiz var ve talipleri çok. Bu gelini en iyi hale getirecek damat adayına vermek lazım. Kültür ve Turizm Bakanlığı buraya kendi kuruluşlarının yanında yeni bir müze yapmak istiyor. Eğer planladıkları bu müze de diğerleri gibi olacaksa İzmir’in 15. müzeye ihtiyacı yok. İzmir’e lazım olan İzmir’i dünya çapında tanıtacak bir Ege Medeniyetleri Müzesi’dir” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı