Ege Haberleri

  Su borçluları sabır taşırdı

  Hürriyet Haber
  14.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başkan Ahmet Piriştina 4 trilyon 743 milyar lira su borcunu ödemeyen kamu kurum ve kuruluşlarını uyardı: ‘‘Tahsilatı Bakan Yaşar Okuyan gibi mi yapalım?’’

  ANA parayı vermeleri halinde gecikme faizlerinin affedilmesine karşın su borçlarını ödemeyen bazı kamu kurum ve kuruluşları Başkan Ahmet Piriştina ve meclis üyelerini çileden çıkardı.

  BAŞKAN Piriştina, kamulaştırma nedeniyle SSK'ya olan 2,4 trilyon borcun İller Bankası payından taksite bile bağlanmadan bir defada kesildiğini belirterek, ‘‘Meclis bana, (SSK'nın yaklaşımını, Bakan Yaşar Okuyan'ın formülünü uygulayın) derse hemen harekete geçip tahsilata başlarım’’ dedi.

  Karar bir dahaki mecliste

  BORCUN büyük kısmının Milli Eğitim ve Sağlık bakanlıklarıyla üniversitelerin olduğunu belirten Piriştina, ‘‘Ancak, radikal karar alıp okulların suyu kesildiğinde, (Çocuklar eğitim görüyor niye kesildi) demeyin. Biraz daha sineye çekelim. Gelecek meclise kadar düşünün’’ dedi.

  ATIKSU BORÇLARI İPTAL

  Sanayicilere fatura müjdesi

  BÜYÜKŞEHİR Belediye Meclisi, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yasal düzenlemeye uyarak, Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'ndeki kuruluşların 1994'ten bugüne kadar faiziyle 813 milyar lira olan atıksu borçlarını iptal etti. Ege Bölgesi Sanayi Odası ile İZSU arasında Kirlilik Önleme Payı uygulamasından doğan anlaşmazlıkların giderilmesi amacıyla yapılan protokol de onaylandı. Buna göre, kanallara tesislerden deşarj edilen atıksuyunun standardı İZSU'nun değerlerinin üzerinde çıkarsa, sanayiciler metreküpüne 7,5 cent ödeyecek. Daha önce metküpüne 50 cent ödüyorlardı. Protokolle birlikte, karşılıklı açılan davalardan vazgeçilecek.

  BAŞKANDAN GÜVENCE

  Su zammı enflasyon oranını geçmeyecek

  1999 yılı içined su tarifelerine yüzde 100, 2000 yılında ise yüzde 35 oranında zam yapan İZSU, 2001 yılı bütçesine göre yüzde 20'lerin altında zam yapmayı hedefledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, zamların enflasyon oranını geçmeyeceğini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı