Ege Haberleri

  Sonbaharda önleminizi alın

  İZMİR, (DHA)
  19.09.2015 - 11:24 | Son Güncelleme:

  İZMİR’deki Özel Tınaztepe Hastanesi ve Buca Tıp Merkezi Göğüs Hastalıkları Bölümü uzmanı Dr. Hakan Koca, sonbaharın etkisini gösterdiği bu aylarda kronik solunum yolu hastalığı olan hastalara, kontrol muayenelerini ve grip aşılarını yaptırmaları uyarısında bulundu.

  Sıcak yaz aylarının ardından sonbahardaki ani sıcaklık değişimleri vücudun savunma mekanizmasını zayıflatabiliyor. Sonbahar ayları özellikle astım, KOAH gibi kronik solunum yolu hastalıkları olan kişileri daha çok etkiliyor. Özel Tınaztepe Hastanesi ve Buca Tıp Merkezi Göğüs Hastalıkları Bölümü uzmanlarından Dr. Hakan Koca, bu dönemde kronik solunum yolu hastalıklarının daha kötüye gitmemesi için şu bilgileri verdi:

  "Sonbahar astım, KOAH gibi kronik solunum yolu hastalıkları olanlar için önemli bir dönemdir. Kısmen rahat geçirilen yaz mevsiminin ardından havanın soğumaya başlaması, gün içi sıcaklık farklılıkları, polenler, grip gibi faktörler nedeniyle bu hastalıkların alevlenmesi sık görülür. Bazı hastalar yaz dönemi rahatladıkları için önerilmese de ilaçlarını bırakmış olabiliyor, bu hastalıklar ataklar halinde gidebilen kronik hastalıklardır. Bu nedenle de tedavinin kontrollü olarak sürekli devam ettirilmesi gerekmektedir. Bu süreçte ilaç başlamaya, azaltmaya, arttırmaya veya bırakmaya hastanın kendisi değil, hekimi karar vermelidir.

  KONTROL VE GRİP AŞISI YAPTIRILMALI

  Kronik solunum yolu hastalarının gripten korunması gerektiğini belirten Uzm. Dr. Koca, "Kronik solunum yolu hastalıklarında grip çok önemlidir, çünkü grip sonrasında genelde hastalık kötüleşir. Nefes darlığında öksürükte artışla birlikte atak, yani kriz dönemine girilebilir, zatürree geçirme riski artar. Ne kadar az grip geçirilirse hastalıkların seyri o kadar iyi gider. Bu nedenle her yıl grip aşısı yapılmalıdır, her yılın aşısı genelde Eylül ayı sonunda gelir" dedi.

  Uzm. Dr. Koca, rahat geçirilecek bir kış için kronik solunum yolu hastalığı olan hastaların sonbaharda kontrol muayenelerini yaptırarak hastalıklarının durumu, ilaçlarının devamı, doz ayarlanması, grip aşısı ve alınacak diğer önlemler konusunda bilgi almalarını önerdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı