Ege Haberleri

  SON GOL GÖZ-GÖZ’DEN

  Ergin KARATAŞ / İZMİR, (DHA)
  16.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  KSK’yle sözleşmesini fesheden Şaban’ın, Göztepe’ye gidişi, ezeli rekabette geçmişte yaşanan golcü transferlerini hatırlattı. 1994’te Hayrettin’in, 1997’de ise Erkan’ın, Göztepe’den KSK’ye gidişi olay yaratmıştı.

  KSK’yle sözleşmesini fesheden golcü Şaban’ın Göztepe’ye transfer olması, akıllara iki ezeli rakip arasında geçmişte yaşanan flaş golcü transferlerini getirdi. İzmir’in bir yakasından diğerine geçen golcüler arasında şüphesiz en unutulmazı, KSK’nin son şampiyonluğunu yaşadığı 1994-95 sezonunda gol kralı olan Hayrettin Aksoy’du. Göztepe’nin 1993’te Gençlerbirliği’nden aldığı Hayrettin, sarı-kırmızılılarda 8 gol attığı sezonun ardından olaylı biçimde KSK’nin yolunu tuttu. Hırçınlığıyla hatırlanan Hayro, 28 golle kral olurken, Kaf-Kaf’ın şampiyonluğuna büyük katkı yaptı.

  SON GOL GÖZ-GÖZ’DEN

  Erkan kiralıktı
  Düşman kardeşler arasında hafızalara kazınan bir diğer santrfor transferi, 1997-98’in ortasında, Göztepelilerin çok sevdiği Erkan Taşdemir’in KSK’ye kiralanmasıyla yaşandı. 1996-97’de 17 gol atıp, sarı-kırmızılı ekibin kümede kalmasını sağlayan Erkan, ertesi sezonun ortasında maddi sorunlar nedeniyle ayrılmak isteyince KSK’ye kiralandı. Yarım sezonda 13 golle Klasman Grubu kralı olan Erkan, ertesi sezon Nail Dinçer’le takas edilerek bonservisiyle KSK’ye geldi, 2001’de futbolu bıraktı.

  Unutulmaz isimler
  GÖZ-GÖZ’de kaptanlık yapmış isimlerden Mustafa Fedai, 1992’de santrfor Yaşar Akçura’yla beraber KSK’ye transfer oldu. Fedai üç yıl sonra döndüğü sarı-kırmızılı kulüpte, 1997’de futbolu bıraktı. Yaşar Akçura da KSK’den sonra farklı takımlarda top koşturduktan sonra yine Göztepe’de oynama şansı buldu. “Altın Kafa” Yüksel Can, “Kral” Hasan Çelik ise direkt iki takım arasında transfer yapmış olmasa da, her iki kulüpte de kaptanlık pazubandını takarak akıllarda yer etti.

  Sezsiz sedasız
  2004-05’te Göztepe’den Nedim Vatansever ile Koray Arslan’ın KSK’ye geçişi, önceki güne kadar iki takım arasındaki son transfer hareketi olmuştu. Ezeli rakipler arasında son golü ise Kaf-Kaf’tan olaylı şekilde ayrılan Şaban Genişyürek’i sessiz sedasız renklerine katarak bombayı patlatan Göz-Göz attı. Geçen sezon yeşil kırmızılı formayla attığı 10 golle yıldızı parlayan 26 yaşındaki pivot santfor, attığı 2 yıllık imzayla Göztepe’nin futbolcusu oldu.


   Hüseyin Kalpar: Tam aradığım isim Şaban’dı
  Transfer döneminin başından bu yana santrfor arayan Göztepe’de Şaban’ın gelişi Teknik Direktör Hüseyin Kalpar’ı memnun etti. Kalpar, “Şaban, daha fazla para öneren kulüpler olmasına rağmen bizi seçti. Biz de boşa çıkmış, hazır durumda, inandığımız bir golcüyü almayı çok istedik. Şaban burada başarılı olacak. Lisansını çıkaracağız. Eski kulübü Karşıyaka’nın açacağı dava bizi ilgilendirmiyor” dedi. Göz-Göz, Beşiktaş’ın genç sağ beki Furkan’ı alıp, transferi noktalayacak.

  Karşıyaka dava açacak
  Bonservisini 1.5 milyon TL olarak belirlediği Şaban’ın, sözleşmesini tek taraflı feshetmesinin ardından, ezeli rakip Göztepe’ye gitmesiyle ikinci şoku yaşayan KSK, genç santrforla mahkemelik olmaya hazırlanıyor. İkinci Başkan Ali Erten, “Menajerlerin gazına gelen Şaban’a tazminat ve sportif ceza istemiyle dava açtık. Bu konuda TFF’yi de bilgilendirdik. Göztepe Şaban’a lisans çıkarırken taahhütname imzalamak zorunda” dedi. Bu arada Makedon Kostovski’nin ardından Adanaspor’un golcüsü Emre Aktaş da KSK’li oldu.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı