Ege Haberleri

  Şok karar

  Hürriyet Haber
  07.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Mavişehir'de hazineden ‘ballı takas’la alınan 830 dönümlük arsa için İdare Mahkemesi'nin verdiği iptal kararını, Karşıyaka 2. Asliye Hukuk Mahkemesi yok saydı.

  İşi Ankara'da bitirdiler

  HAZİNE, Foça'da sit alanda kaldığı için inşaat yapamayan Asmadere Yapı Kooperatifi'nin arsasına karşılık, Mavişehir'deki 830 dönüm arsayı verdi. ‘‘Hatırlı kişiler’’in kooperatifine geçen altın değerindeki arsanın 645 dönümü, aynı gün Kazım Gürsoy'a satıldı, o da bir bölümünü ortağı Abidin Necimoğlu'na devretti.

  İyi ki Hürriyet Ege var

  ORTAKLAR derhal, İzmir'in en gözde alanındaki arsanın imara açılması girişimlerine başladı. İmar planları Büyükşehir ve Çiğli'den jet hızıyla geçerken, Hürriyet Ege'de arsanın, Eski Başkan Yüksel Çakmur döneminde ‘‘ağaçlandırılacak alan’’ ilan edildiği haberi yayınlandı. Haber İzmir'de böyük yankı uyandırdı.

  İki mahkeme, iki karar

  ÇAKMUR'un başvurusu ile, İdare Mahkemesi ‘‘ballı takas’’ ı iptal ederken, hanine avukatları arsanının devri için mahkemeye başvurdu. Davaya bakan Karşıyaka 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, büyük bölümü iki ortak üzerinde bulunan arsanın hazineye devrini reddetti. Hukukçular, iki mahkemenin kararının çeliştiğini söyledi.

  Ballı takasta şok karar

  İZMİR'de, Hazine ile kooperatif arasındaki, ‘‘Ballı takas’’ diye bilinen arsa değişimi için İdare Mahkemesi iptal kararı verirken, asliye hukuk mahkemesi onayladı. Hukukçular iki mahkemenin kararının çeliştiğini öne sürdü.

  HAZİNE, Foça'daki bin dönümlük arsasına, SİT alanında kaldığı için inşaat yapamayan Yeni Foça Asmadere Yapı Kooperatifi'ne, Çiğli'de, Mavişehir'in bitişiğindeki 830 dönüm arsayı verdi. 5 Mayıs 1997'de kooperatife geçen Çiğli'deki arsanın 645 dönümü, aynı gün Kazım Gürsoy'a satıldı. O da yine aynı gün kendi aldığı arsasının 322 dönümünü iş ortağı Abidin Necimoğlu'na devretti. Kooperatifte 185 dönüm kaldı.

  BU devir işlerinden 5-6 ay sonra parsel ikiye ayrıldı. Kooperatifin 185 dönüm olan arsası 380 dönüme çıkarıldı. Gürsoy ve Necimoğlu'nun, 645 dönümlük arsası 450 dönüm'e düşürüldü. Bu arada Kazım Gürsoy, 225 dönümlük kendi hissesini kayınbiraderi Mehmet Sait Kumbaracı'ya sattı. Bu aşamada imara kapalı olan alan için plan yapıldığı haberinin Hürriyet Ege'de yayınlanması üzerine gelişmelerden haberi olmadığını söyleyen dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura, hazırlanan planları iptal etti. Belediye Meclisi de bölgeyi fuar ve rekreasyon alanı ilan etti.

  Hazineye devri reddetti

  İZMİR Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Yüksel Çakmur ise mahkemeye başvurup yürütmenin durdurulmasını istedi. Konuyu inceleyen İzmir 2. İdare Mahkemesi, 23 Aralık 1998'de verdiği kararla, hazinenin kooperatife 830 dönüm arsa devrini içeren takas işlemini iptal etti.

  BUNUN üzerine hazine avukatları, Karşıyaka'da tapu iptal davası açtı. Tapuda, Yeni Foça Asmadere Konut Yapı Kooperatifi, Abidin Necimoğlu ve Mehmet Sait Kumbaracı'nın üzerine kayıtlı olan 830 dönüm arsanın tekrar hazineye geçirilmesini istedi.

  KARŞIYAKA 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen dava, geçtiğimiz Çarşamba günü sonuçlandı. Yargıç, kooperatif adına olan tapu kaydının iptaline karar verdi. Necimoğlu ile Kumbaracı'nın üzerindeki arsanın Hazine'ye devrini ise reddetti.

  HUKUKÇULAR, aynı arsayla ilgili olarak iki farklı karar verilmesini anlayamadıklarını belirtti. Bu durumun, İzmir 2. İdare Mahkemesi'nin, 830 dönümün tamamanı kapsayan, takas işleminin iptali kararıyla da çeliştiği ileri sürüldü. Hazine avukatlarının temyiz için Yargıtay'a başvuracağı öğrenildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı