Ege Haberleri

  Şok eden fatura

  Hürriyet Haber
  19.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çanakkaleli kalp hastası emekli gurbetçi, 7.5 milyar liralık elektrik faturasını görünce şok oldu. Ali Şen, hata var diyerek TEDAŞ'a ateş püskürdü

  ÇANAKKALELİ gurbetçi Ali Şen ve ailesinin yaz tatili, 7 milyar 471 milyon liralık elektrik faturası yüzünden zehir oldu. Almanya'nın Dortmund kentinde otomobil defransiyeli üreten fabrikada 30 yıl işçi olarak çalışıp üç yıl önce emekli olan Şen, tatil için kısa süre önce Çanakkale'ye geldi.

  Yılda 2 ay kullanıyor

  SAHİBİ olduğu Barbaros Mahallesi Salih Reis Sokak No:42'deki Şen Apartmanı'nın üçüncü katında oturan 65 yaşındaki Ali Şen ve 60 yaşındaki eşi Şaziye Şen, yılda iki ay kullandıkları dairelerine Temmuz-Eylül dönemi için 7 milyar 471 milyon lira elektrik faturası geldiğini görünce şok oldu.

  Hayatıma mal olacaktı

  ŞAZİYE Şen, iki yıl önce kalp rahatsızlığı nedeniyle anjiyo olan ve yüzde 81 kalp rahatsızlığı olduğuna dair hasta durum kartı taşıyan eşine durumu alıştıra alıştıra söylemeye çalıştı. Ali Şen, ‘‘Dünyam yıkıldı. Kullanmadığım elektriğin borcu neredeyse hayatıma malolacaktı’’ dedi.

  TEDAŞ'a itiraz edecek

  TEDAŞ'a başvurarak itiraz edeceğini söyleyen Ali Şen, ‘‘Evimizde bir buzdolabı, televizyon, çamaşır makinası, elektrikli süpürge ve fırın var. Akşamdan akşama iki ampul yakıyoruz. Sanayi aletleri çalıştırsam, ancak bu kadar yüklü fatura gelebilir’’ diye yakındı.

  TEDAŞ

  Operatör hatası

  TEDAŞ Müessese Müdür Yardımcısı Çetin Berkup, fatura düzenlenirken bilgisayar operatörünün hata yapmış olabileceğini söyledi. Berkup, ‘‘İlk endeks ve son endeksten de bu anlaşılıyor. Böyle hatalar daha önce de oldu. Böylesine kabarık faturalar çıkmamıştı. Ancak 1-2 milyar lirayı bulan elektrik faturaları hazırlanmıştı. Yanlışlığa endeksör okunurken, hatalı bir sayı girilmesi yol açmış olabilir ya da sayaç değişmiştir. Yeni sayaç üzerindeki rakamlar yerine eski sayaç rakamları girildiğinde farklı çıkar. Bu da faturaya fazla miktarda yansır. Abonemiz bize gelip durumu aktardığında, yanlışlık hemen gideriliyor’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı