Ege Haberleri

  Soğutmacılar Urla’ya laboratuvar kuruyor

  Burcu TANER, (DHA)
  22.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ile Ege Soğutma Sanayicileri Derneği elele vererek hem ülkeye katma değer sağlamak, hem de maliyetlerini azaltmak için laboratuvar kurma kararı aldı.

  İYTE’nin tahsis ettiği 15 bin metrekare alanda faaliyet gösterecek laboratuvarın temelinin en geç 2013 yılı başında atılması bekleniyor. Proje hayata geçerse daha önce yurtdışında ürettikleri ürünler için test yaptıran soğutma sanayicileri daha uygun koşullarda testlerini İzmir’de yaptırırken, her yıl ödenen 2 milyon Euro ise ülkede kalacak.ESSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Vatansever, İzmirli sektör temsilcileri olarak 2023’te 5 milyar dolarlık ihracat hedeflediklerini belirterek, “Bunun için dünya ile aynı koşullarda rekabet şansı yakalamamız gerekiyor. Bu da maliyet avantajı ile mümkün” dedi. Özellikle laboratuvar masraflarının yüksek olduğunu kaydeden Vatansever, “Kurulacak laboratuvar, maliyetlerin en aza indirilmesi için önemli bir rol üstlenecek. Uzun zamandır üzerinde çalıştığımız test laboratuvarını İzmir Kalkınma Ajansı ile birlikte hayata geçireceğiz” dedi.

  300 FİRMA YARARLANACAK

  Proje maliyetinin 10 milyon TL olduğunu açıklayan Vatansever, İzmir’den 200 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını belirterek şunları söyledi; “Laboratuvar ile ihracatımızı kısa süre içinde katlayarak büyütmeyi amaçlıyoruz. Isıtma, soğutma ve iklimlendirme sektöründe 300’e yakın firma İzmir’de faaliyet gösteriyor. Daha önce de sektör olarak uluslararası rekabet yeteneğini geliştirmek için hazırladığımız proje için Dış Ticaret Müsteşarlığı’ndan 1 milyon 450 bin dolarlık destek almayı başardık. İzmir olarak 2023yılında sektörümüzde 5 milyar dolarlık ihracata ulaşmak istiyoruz. İhracat pazarlarımızı büyüterek hedefimize ulaşacağız. Bu sayede daha çok işsize iş imkanı sağlayacağız.”

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı