Ege Haberleri

  Sofradaki her 10 zeytinden 4’ü Akhisar’dan karşılanıyor

  Mete Tamer OMUR - Burcu TANER - Haldun AKYÜZ, (DHA)
  16.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  3. Akhisar Zeytin Hasat Şenliği gerçekleşti. 12 milyonluk ağaç varlığıyla Akhisar’ın son 10 yılda yeşil zeytinde Türkiye’nin yüzde 70, siyah zeytinde yüzde 30, toplam sofralık zeytinde ise yüzde 40 ihtiyacını karşıladığı belirtildi.

  YILLARCA tütün diyarı olarak anılan Akhisar, son yıllarda yaptığı ataklarla sofralık zeytinde marka olma yolunda hızla ilerliyor. 12 milyonluk ağaç varlığıyla Akhisar, son 10 yılda yeşil zeytinde Türkiye’nin yüzde 70’ni, siyah zeytinde yüzde 30’nu, toplam sofralık zeytinde ise yüzde 40’nı karşılıyor. 220 işletmenin bulunduğu ilçe, 62 ülkeye de ihracat yapıyor.

  Ege’nin geleneksel tarım ürünlerinden zeytinde 2011-2012 dönemi hasadı Akhisar Dereköy’de yapıldı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ve göreve yeni başlayan Manisa Valisi Halil İbrahim Beşöz ile sektör temsilcileri, 3. Akhisar Zeytin Hasat Şenliği’nde buluştu.
  Büyükekşi, Türkiye’nin 170 milyonluk zeytin ağacı varlığından 12 milyonunun Akhisar’da bulunduğunu hatırlatarak, “Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Nedim Güreli, sektörün 2 yıl sonra 1 milyar dolara ulaşacağımızdan bahsetti. Bu da güzel bir gelişme. Türkiye’nin  bundan sonra markaya çok önem vermesi gerekiyor. Bölgesel olarak bölge rumuzlarıyla ihracatımızı artırabilirsek markalı ihracatımızda özellikle kutulu ihracat yaparsak bu bize çok büyük katkı sağlayacak” diye konuştu.

  Farkındalık yaratacak

  Manisa Valisi Halil İbrahim Başöz de, Akhisar’ın İzmir-İstanbul yolu üzerindeki konumuyla daha da önem kazandığına işaret ederek, bölgede önemli bir zeytin potansiyeli olmasına rağmen Türkiye genelinde yeterince farkındalık yaratılamadığını söyledi. Bu konuda kendilerinin de özel çalışma yapacaklarını aktaran Başöz, valilik olarak bu konuda çalışma yürüteceklerini kaydetti.

  Hak ettiği yerde değil

  Akhisar Kaymakamı Kamil Köten ise ilçede yaklaşık 200 milyon lirayı bulan bir üretim değerine ulaşıldığına dikkat çekerek, “Ancak Akhisar bilinirlik açısından hak ettiği yerde değil. Yeni konseptler ve Akhisar markası oluşturarak yolumuza devam etmeliyiz” dedi.

  Maliyete hasat makinesi çözüm

  Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Emin Demirci de, sofralık zeytinde marka olma yolunda ilerlediklerini belirterek, maliyetlerde artışa dikkat çekti, “Bunun için de makine hasat konusunda çalışmalarımız sürüyor. Makineli hasat ile maliyetleri aşağı çekmeyi hedefliyoruz” ifadesini kullandı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı