Ege Haberleri

  Şoförüme dokunma

  Bahri KARATAŞ / İZMİR, (DHA)
  15.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir’de, iki ayrı olayda, belediye otobüslerinin sürücülerine hakaret ve darp iddiasıyla yargılanan üç kişi hapisle cezalandırıldı. Cezalar ertelenmedi.

  GEÇEN yıl Gaziemir’de Osman Kurban’ın kullandığı ESHOT otobüsüne, bir ilçe belediyesinde işçi olan C.O. bindi. İddiaya göre; C.O., yanındaki üç kişiyi ücretsiz bindirmeyen Kurban’a, “Şerefsiz, başkanın da şerefsiz. Sen kimsin? Senin başkanın bile benden bilet soramaz” diyerek hakaret ve küfür etti.
  Otobüsü karakolun önüne götüren Kurban, C.O.’dan şikayetçi oldu. İzmir 7’nci Sulh Ceza Mahkemesi’nde tutuksuz yargılanan C.O., “Ben belediyede çalışıyorum. Ücretsiz biniş kartım var. Durakta iki üniversite öğrencisi, paraları olmadığını belirtti ve yardım istedi. Şoföre durumu anlattım, kabul etmedi. Daha sonra başka bir şoförün tanıdığı geldi, onu ücretsiz geçirdi. Alkollüydüm, şoförle ne konuştuğumu bilmiyorum” dedi.

  Erteleme ve çevirme yok

  Kurban ise, “Duraktaki üç kişinin yeğeni olduğunu söyleyerek ücretsiz binmelerini istedi. İzin vermeyince, yol boyunca küfürler etti. Ben de otobüsü karakola çektim” dedi. Hakim Sevgi Türer, C.O.’yu, 1 yıl 2 ay hapisle cezalandırdı. Türer, cezayı ertelemedi, paraya da çevirmedi.

  İkinci olayda 21’er ay

  Bayraklı’da da Mehmet Şükrü Güngör, bir yıl önce kullandığı belediye otobüsünde cep telefonuyla konuşan T.G.’yi uyardı, arıza olabileceğini belirtip tartıştı. T.G., yanındaki arkadaşı O.K. ile Güngör’ü otobüsten indirdi. İddiaya göre; O.K., şoför Güngör’ü tuttu, T.G. ise yumruklayıp dövdü. Yüzünden yaralanan Güngör, hastanede tedaviye alındı. İzmir 13’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim Hasan Çelik, tutuksuz yargılanan T.G ve O.K.’yi, kamu görevi yapan otobüs şoförünü dövüp yaralamaları nedeniyle 1’er yıl 9 ay hapisle cezalandırdı. Çelik de cezaları ertelemedi, paraya çevirmedi. Her iki dava, Yargıtay’da temyize gitti. Cezalar onanırsa, iki olaydaki üç sanığın hapse gireceği kaydedilirken, avukat Birben Özer, kamu görevi yapan belediye şoförlerine karşı işlenen suçlarda artık cezaların daha katı olduğunu söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı